Китай

У Китаї,— ти, звичайно, це знаєш,— імператор — китаєць, і всі навколо нього також китайці.  "Соловей" Ганс Крістіан Андерсен

У 1368 р. одного з керівників селянського повстання чернеця Чжу Юаньчжана проголосили імператором - династя Мін до 1644 р. Столиця - Нанкін, а згодом Даду(Пекін).

Внутрішня політика:  нормальні ставки податків,  роботи з відновлення системи іригації, розвиток ремесел, особливо виробництву порцеляни, шовку, паперу, скла, тобто тим виробам, що експортувалися. Стали збирати два врожаї, добрива, іригаційна техніка.

Кожні десять років складалися списки платників податків. У XVI ст. приватні мануфактури у ткацькому виробництві

Зовнішня політика кордони до Тибету та Індокитаю. Організовувалися воєнні експедиції в Океанію. Найбільше експедицій (сім) до Індії, Індонезії, Індокитаю, Малайзії і навіть до берегів Африки очолював адмірал Чжен Хе в 1403—1433 рр. Колонізація Індокитаю та Індонезії, де створили цілі китайські поселення. . Приборкання японських піратів. 1598 р. – китайські війська допомогли Кореї витіснити японців. Поч 15 ст – сім великих морських експедицій.

У першій половині XVI ст. португальці поселення. У 40-х рр. XVI ст. торговельну базу на північ від провінції Гуандун. 1549 р. їх вигнали з Китаю. Залишили за собою порт Макао. У другій половині XVI ст. до Китаю іспанці, а наприкінці століття — голландці.

А на право вести торгівлю через порт Гуанчжоу.

20—30-х рр. XVII ст.повстання в північній частині провінції Шаньсі. Чжан Сяньчжун і Лі Цзичен. 1635 р. в Хенані було вирішено реорганізувати всі загони в єдину армію. Але неузгодження дій поразка.

У 1639—1641 рр нове піднесення повстанського руху Лі Цзичена. У 1643 р. прийняв титул “Великого полководця, що керується веліннями неба й відроджує справедливість”.

25 квітня 1644 р. повстанці зайняли Пекін.

У першій половині XVII ст. в північно-східній частині Китаю існувала маньчжурська держава Маньчжоу-го. У червні 1644 р. Маньчжурська армія захопила Пекін. Династія Цин. Лі Цзичена було схоплено і вбито. Повстанські загони продовжували боротьбу до 1683 р. За пропозицією мінської династії  вторглися маньчжурська армія.

Династія Цин 1644-1912 (маньчжурська) столиця Пекін.

Айсіньгіоро Фулінь 1644-1661 – перший маньчжурський імператор, який очолив Китай.

Богдихан – маньчжурський імператор – спадковий імператор із необмеженою владою. Усі вищі посади в державі – маньчжурська знать. Усі вищі посади в державі – маньчжурська знать. Початок політики «самоізоляції». 1724 р. – усі католицькі проповідники вислані з Китаю, а храми закриті. 1757 р. – закриття для європейців усіх портів Китаю, окрім Кантону (Гуанчжоу). Маньчжури перейняли традиції, звичаї Китаю, особливо в державному управлінні. Маньчжури не чинили тиск на релігію і традиції китайців.

Освіта для заможних. В монастирях готували чиновників.

Розквіт XVI—XVII ст..

Для виробництва паперу - водяний двигун. Порцелянові майстерні були державними.

Винайшли водолазний скафандр та найпростіші міни.

Архітектура. відновлено Велику Китайську стіну, використовувалися такі винаходи, як лебідка. Подорожі до берегів Африки та до островів Тихого океану.

Медецина Чжин Чжунцзина “Про тиф”, багатотомний “Трактат про дерева і рослини” Лі Шичженя, де було вміщено описи лікувальних властивостей трав, дерев і мінералів.

Китайські вчені почали вивчати наукові праці, що з'являлись у Західній Європі, латину, математику, перекладали китайською математичні терміни.

Енциклопедія Сюй Гуанці “Зібрання книг із сільського господарства” висвітлювала розвиток рільництва не лише в Китаї, а й у Європі; Сун Інсин у своїй технічній енциклопедії розповідав про розвиток ремісничого виробництва у Китаї, а Фан Ічжи створив енциклопедію природничих наук під назвою “Початок законів природи”.

Літопис “Загальне дзеркало, що допомагає управлінню”, розпочатого ще в XI ст. За часів династії Цин  перегляд історичних книг прийнятним для маньчжурів.

Праці з географії, Гу Яньу “Книга про вади і вигоди областей та уділів Піднебесної”.

Пам'ятки архітектури Заборонене міста і храм Неба в Пекіні.

Найвідоміші майстри живопису — Люй Цаї, Бянь Веньцзін.

Колекції порцеляни династії Мін прикрашають найвідоміші музеї світу.

Книжкова гравюра.

У XVII ст. китайська культура почала інтенсивно проникати до Європи.