Класичний V - пер. пол. ІV ст. до н.е

Греко-перські війни  (500-449 рр. до н.е.)

Причини Дарій І захопив Іонійську Грецію. У 513 р. до н.е. велике перське військо, через збудовані грецькими майстрами мости через протоку Босфор і річку Дунай (Істр) вступило у межі Великої Скіфії. 

514-513 рр.до н.е. похід перського царя Дарія І проти скіфів.

Тим часом один з правителів міста Херсонес Мільтіад підмовляв своїх колег тиранів, що охороняли мости,  зруйнувати їх, щоб перське військо не змогло повернутися. Але тирани відмовилися. Мільдіад зрозумів, що йому не поздоровиться, тікає на свою батьківщину в Афіни, а Дарій з тих часів став вважати афінян своїми головними ворогами. 

500 р до н.е.  Іонійське повстання на чолі з м. Мілет, підтримали Афіни та Еретрія. Придушене через 6 років. Після повстання Дарій І наказав своєму слузі кожен день нагадувати: „Володарю, пам’ятай про афінян!”.

Самі греки у ті часи їх називали мідійськими. Вони вважали, що мідійці, які раніше жили у Малій Азії і були підкорені персами, є один і той же народ, що і перси.

Поліс – громадянська община, у якій повноправними громадянами були земельні власники. 

Громадянське право - право на землю, військовий обов'язок . Власником землі був поліс.  

Форми рабства: ілотія (прикладом є Спарта) і класичне рабство (прикладом є Афіни) - повністю належав господареві,  "розмовляюче знаряддя". Раби використовувалася в сільському господарстві, в ремісництві, на будівництві і в рудниках, для домашніх робіт управляючими, кухарями, няньками, годувальницями, педагогами. (Педагогом називався раб, який був приставлений до дитини і водив її в школу.) 

Метеки – переселенці.

V ст. до н.е. в Афінах встановилася повна демократія.

«Рада п‘ятисот»(буле)                     Народні збори (чоловіки 20 років)

(готувала закони)                                                         4 рази на місяць

обиралися на рік                                        приймали закони, обирали

стратегів,  суддів, магістратів, ареопаг (раду старійшин)

 

Народний суд (6 тисяч суддів)

обрана будь яка людина навіть бідняк, отримували платню

працювали щодня крім свят, комісії (200-500 чоловік) не знали заздалегідь про розподіл комісій, проти підкупу.

Доба Перікла (444-429 рр. до н.е.) "Золдотий вік" Афін.

Довгі мури (6 км), що зв'язували Афіни із гаванню Пірей. Будівництво (робота для бідних): Храм Афіни Паллади (Парфенон), скульптуру Афіни зробив Фідій,Довгий мур (6 км) – сполучав порт Пірей з Афінами.

Сучасники писали про Перікла: "І хоча він зробив місто з великого найвеличнішим і найбагатшим, хоча могутністю своєю перевершив багатьох царів і тиранів, він на жодну драхму не збільшив свій статок проти того, що залишив йому батько".

Реформи:

- платня для державних посад, в армії, пенсії інвалідам, сиротам загиблих.

- «Хліба та видовищ» - бідним роздавали хліб та квитки на вистави.

Пелопонеська війна (431-404 рр. до н.е.)

431-404 рр.до н.е. війна між полісами перемога Спарти, ослаблені поліси.

Архідамова війна (431-421 рр. до н.е.) Афіни вели дії на морі, Спарта сухопутні напади на Аттику. Афіни ослаблені нападами та чумою. У битві при Амфіполі нічія, 421 р до н.е. мир.

Декелейська війна (415-404 рр. до н.е.) Спарта для суперництва на морі союзник Персія. Афіни здобули кілька перемог на морі. Облога Афін. Перемога Спарти.