США

Американська революція

Англійські колонії: Мета: не пограбування, а освоєння земель (види колонізації: військові та господарські). Віргінія перше постійне поселення (1607). Окремі незалежні колонії. Поглиблення англійського демократизму. Південні колонії: плантаційне господарство, негри-раби, постачальники тютюну, цукрової тростини, рису, бавовни тощо. Північні: пуританські звичаї (кальвінізм – релігія підприємців), фермерське господарство та різні промисли. Політика меркантилізму перетворювала колонії на сировинний придаток (порівняти з Україною).Заборонялось обробляти залізо та хутро. Англія стримувала розвиток мануфактур.

Формування нації. У сер 18 ст  формування єдиного внутрішнього ринку, торговельні зв'язки між південними та північними колоніями. 13 англійських колоній. Англійська мова, казали про себе: “Ми — американці”. «Американська мрія» - можливість досягти успіху власною працею, легенда юного американського капіталізму..

Просвітники: БенджаменФранклін (1706—1790) великим наставником юного американського капіталізму. “Людина — коваль власної долі, дуже багато залежить від неї самої, її духу, волі, прагнень...” Родина протестантів, почав з простого робітника, працював в Англії, повернувшись, самостійно здобував освіту, — “людина, усім зобов'язана собі самому”. Заснував першу у Філадельфії публічну бібліотеку (1731),  видавав власну газету, заснував Пенсільванський університет, американське філософське товариство. З 1754 р. захопився політикою, боротьбою за незалежність англійських колоній, автор петиції про заборону рабства. “На Бога сподівайся, а сам пильнуй!”. Сформулював нову ідеологію, що стала основою світосприйняття американської нації.

Північноамериканська нація мала всі ознаки нації, крім державної незалежності.

Функція митрополії – захист від Франції та Іспанії. Семилітня війна, Англія захопила Квебек, зникла зовнішня загроза. Але частину державного боргу, що виник під час Семилітньої війни, переклали на колонії: гербовий збір, контроль над заборонами, мито на товари з метрополії. Вибух невдоволення – залишили мито на чай. Вимоги представництва в англійському парламенті під гаслом “Жодного податку без представництва”.

“Бостонське чаювання” - привід до війни. Восени 1773 р. кораблі Ост-Індської компанії з чаєм. “Комітети зв`язку координацію антианглійських виступів, фактично взяли владу в колоніях, постановив заборонити вивантаження чаю, а потім на очах натовпу викинули ящики з чаєм у море. Англія почала війну.

Головнокомандувачеві англійських військ в Америці генералові Хейджу передали владу у Массачусетсі. Окупація паралізувала економічне життя колонії.

І континентальний конгрес 1774 р. рішення про бойкотування англійських товарів.

ІІ континентальний конгрес (1775 р.), організація спільної армії колоній (Джордж Вашингтон (1732—1799).

Джордж Вашингтон (Порівняти з Франкліном – єдина нація – південь і північ, заможні і бідні, подолання різнорідності) віргінський плантатор, брав участь у воєнних діях проти індіанців і французів та зажив слави полководця.

За пропозицією конгресу колонії почали проголошувати незалежність (першою у червні Віргінія 1776). Армія Вашингтона в 1776—1777 рр. відчувала значні труднощі з постачанням і зазнавала поразок. Конгрес звернувся до Георга ІІІ з петицією про примирення і припинення війни. Але король надіслав до колоній нові війська.

Конгрес обрав комісію, яка виробила Декларацію про незалежність. (Автори Томас Джефферсон (1743—1826) і Джон Адамс (1735—1826).

Томас Джефферсон віргінський плантатор, адвокат. Принципи верховенства влади народу і природної рівності людей. У 1775 р. Джефферсона було обрано депутатом континентального конгресу. 33-річний Джефферсон (наймолодший із депутатів в комісії), увів пункт про скасування рабства (комісія викреслила). Обіймав посади губернатора Віргінії, державного секретаря США в першому уряді Дж. Вашингтона, віце-президента і президента США.

4 липня 1776 р. Декларація незалежності - створення нової незалежної держави —Сполучених Штатів Америки.

Поразки армії Вашингтона, вороги Англії (Іспанія, Франція, Голландія) не наважувалися на відкритий союз із США, таємна допомога. Б. Франклін представник США у Франції. Багато європейців у армії США (18-річний маркіз Лафайєт,  поляк Тадеуш Костюшко і прусський генерал Вільгельм Штейбен).

восени 1777 р першу значна перемога американської армії поблизу Саратоги (штат Нью-Йорк). США визнали Франція, Іспанія, Голландія. Росія оголосила збройний нейтралітет — опір англійцям, які перешкоджали торгівлі зі США.

Наступ і під Йорктауном оточила головні сили англійців, які 1781 р. капітулювали.

3 вересня 1783 р. Версальський договір:  Англія визнала незалежність США.

У 1785 р. Георг III прийняв нового посла Сполучених Штатів Америки Джона Адамса. Звертаючись до посла, Георг III сказав: “Сер, я був останнім, хто погодився на відокремлення колоній; тепер, коли це сталося, я першим шукатиму приязні Сполучених Штатів як незалежної держави”.

Економічна післявоєнна криза. Виступи фермерів і мешканців міст ( Деніель Шейс (1786—1787).

Вихід - солдатам у рахунок платні видавалися сертифікати на земельні ділянки.

1777 р. “Статті Конфедерації” (перша конституція США) слабка центральна влада.

1787 р. у Філадельфії зібралися 55 делегатів від усіх штатів (крім Род-Айленда) які 17 вересня 1787 р. прийняли Конституцію США: федеративна держава, уряд питання зовнішньої політики, оборони, фінансів, загальнодержавного законодавства, поділ влади на гілки (законодавчу, виконавчу, судову). Виконавча влада президент, на чотири роки, був головою держави, уряду, а також головнокомандувачем збройних сил. Призначав міністрів, яких затверджував Конгрес (парламент), але підпорядковувалися вони лише президентові, а також послів, членів Верховного суду. Віце-президент, головуючого в сенаті (верхній палаті Конгресу). Конгрес право імпічменту.

Законодавча влада Конгрес: Сенат та (6 років, 2 представники від штату), Палата представників (2 роки пропорційно кількості виборців), встановлювати і збирати податки, регулювати торгівлю (зовнішню та між штатами), карбувати гроші, вводити мито, набирати армію і флот. Верховний суд - 6 (згодом із 9) юристів на довічний термін

Право голосу білим чоловікам 21-річного віку і мали певне майно. ( расовий та майновий ценз).

Конституція встановлювала і— вищу судову інстанцію, яка призначалася з.

1789 р. Дж. Медісон сформував перші 10 поправок до Конституції — Білль про права. У них проголошувалися свобода зборів, слова, друку, релігії, недоторканність особи, суд присяжних, право кожного американця мати зброю для самозахисту та ін. Білль було затверджено 1791 р.

Згодом було затверджено й державну символіку. 14 червня 1777 р. Конгрес затвердив національний прапор США, 1782 р. — герб, а 1931 р. — гімн.

США в першій половині ХІХ ст.