Нова економічна політика

Причини: економічна, політична, соціальна криза. Продовольча криза в містах. Селянські повстання проти політики «військового комунізму» у Середньому Поволжі, на Дону, Кубані, Західному Сибіру. Березень 1921 р повстання у Кронштадті, «Влада Радам, а не партіям!», «Ради без більшовиків!». Страйки, демонстрації робітників. Критика поміркованих соціалістів.

На Х з‘їзді 1921 р  рішення про заміну продрозкладки продподатком. Розглядався як тимчасовий крок. (Леніна, його готовність зробити крок назад, щоб згодом просунути соціалізм на два кроки вперед — знамените ленінське "танго"). Потім як один з можливих шляхів співіснування соціалістичного й ринкового господарства, а згодом поступове витіснення несоціалістичних форм господарювання.

Часткове відновлення товарно-грошових відносин у промисловості, торгівлі, с\г. Мета відбудова індустрії. Часткова денаціоналізація дрібної та середньої промисловості, торгівлі, госпрозрахунок на державних підприємствах, відмова від трудової мобілізації, зрівняльної оплати праці, тимчасові концесії (права на володіння) іноземцям.

Сільське господарство: продподаток 20%, потім знижений до 10% в грошовій формі. Оголошувався на початку посівної, не збільшувався протягом року, рештки дозволено продавати на ринку. У серпні вересні 1921 р. право на вільну торгівлю хлібом.

1922 р. оренда землі, право отримати хутір, відруб. Селянська кооперація – добровільність, матеріальна зацікавленість, госпрозрахунок. На кооперативні господарства половина заготівлі сировини. Споживча кооперація, виробнича ( ТСОЗ, артілі, комуни). Відродження с\г → піднесення промисловості, введення твердої валюти, відбудова села. 1925 р. валовий збір зерна перевищував рівень 1913 р. на 21 %. Експорт зерна за кордон.

Промисловість: легка і харчова промисловість денаціоналізована, «командні висоти» держави у важкій промисловості, енергетиці, транспорті, але відмовилися від надмірної централізації.

Главки замінено на трести – галузеві об‘єднання підприємств, часткова господарська та економічна самостійність (госпрозрахунок), 1922 р. 90% - 421 трест. ВРНГ не мала права втручатися у їх поточну діяльність. Трести об‘єднувалися в синдикати (збут, постачання, кредити). Оренда та концесія іноземцям.

1921 р приріст промислового виробництва 42,1%, 1925 – 66,1%. Відновлення та модернізація, використання електроенергії.

Покращення матеріального становища населення, грошова оплата праці, тарифікація.

Фінанси: