Польща

Перша світова війна      

§ 24. Польща

Королівство Польське (Росія) 1915 окуповано австро-німецькими військами.

Два напрямки: Партія народної демократії(Р.Дмовський),орієнтація на Антанту, створили у 1917 р в Парижі Польський національний комітет, армія Галлера. Юзеф Пілсудський польський легіон в австрійській армії,за відмову включити до німецько армії у вʼязницю.

Революція в Австро-Угорщині: 7 листопада ліві Польська соціалістична партія (ПСП) галицька соціал-демократична та партія людової (селянської) створили уряд (Ігнаций Дашинський, галицький соціал-демократ). Проголосив Польщу народною республікою.

10 листопада з вʼязниці (Магдебург) повернувся Юзеф Пілсудський, підтримка буржуазії. Окупантська Регентська рада 11 листопада передала йому владу з «мето збереження порядку в країні». Новий уряд соціаліста Є.Морачевського, підлеглий Пілсудському – «тимчасовий вождь держави». Влада тільки на підросійські території (Віденський конгрес) та західну Галичину (Мала Польща). 1918 звільнено західні землі (Велика Польща). Створювалися ради, але не було підтримки населення.

січень 1919 вибори до Установчого сейму. Підсудський «вождь держави». 8 годинний робочий день, земельна реформа (180 га). Ліквідовано ради.

Польське питання на Паризькій конференції: Британія і США за Німеччину. Франція – Польщу. Не отримала Гданськ (Ліга Націй). липень 1919 р. договір «Про захист прав національних меншин» (Польща, Британія, Франція, США) у Польщі. Східний кордон: листопад 1918- липень 1919 українсько-польська війна, захоплення земель ЗУНР.  8 грудня «Лінія Керзона» етнічні землі + Лемківщина, Підляшшя, Холмщина. Денікін не визнавав Польської державності.

Мета: держава 1772 року. Окупували Білорусію, Західну Волинь, Полісся. Армія одна з найчисельніших, підтримка Антанти.

22 квітня 1920 Варшавський договір. Збройні сили УНР під Польське командування, контроль залізниць, мета зʼєднання з Врангелем.

7 травня в Київ, загострення відносин з УНР, 12 червня в Київ більшовики, кінець місяця радянські війська на польським кордон (Західний фронт). Серпень наступ на Варшаву і Львів. Контрнаступ поляків, перемирʼя в жовтні. УНР не визнали, зайняли Вінницю. Листопад відступили за р.Збруч, роззброїли та до таборів. 18 березня 1921 р. Ризький договір. 1923 рішення послів Антанти – Сх.Галичина, Західна Волинь та Білорусія, Віленська область Литви до Польщі. Також рішенням Паризької конференції: третина Сілезії, частина Поморʼя, Пруссії та Познань.

35% національні меншини, 65% сільське населення.Бберезень 1921 р. Конституція Польської Республіки – демократична республіка, привілейоване становище католицької церкви,  незадоволення Пілсудського, відмова балотуватися на президента. Вибори 200 партій. Президент – професор Г.Нарутович (підтримка лівих сил), аде через тиждень вбили. С.Войцеховський (ПСС). Інфляція, ріст цін, спекуляція. 1923 р. повстання комуністів в Кракові придушене. Уряд В.Грабовський: грошова реформа, Польський банк, аграрна реформа: парцеляція (викуп та перерозподіл землі), кредити селянам, залізниці.

Режим «санації» («оздровлення»)

12 травня 1926 р. військові похід на Варшаву. Проти уряду робітники та комуністи. Уряд зрікся для запобігання громадянської війни. Новий уряд очолив професор К.Бартель, президент – професор Львівського політеха Ігнаций Мосцицький (Пілсудський відмовився).

ППС гасло: «Демократія з Пілсудським, Пілсудський з демократією». Спирався під час виборів на лівих, після оголосив себе над класами і партіями. Спроба знайти порозуміння з нацменшинами.

Економічна криза 1929-1933 рр. еволюція вправо Конституція 1935 р. режим особистої влади. Але Пілсудський помер.

1935-1939 внутрішня стабільність. Зближення з Німеччиною. Але 1938 р. відмова приєднання Динцигу до Німеччини конфлікт. Внутрішні рухи давали можливість висувати сусідам територіальні претензії.