Міжнародні відносини

Кримське ханство:

Б.Х. була потрібна кримська кіннота, козацьке військо переважно піхота. Не пішов на розрив з кримським ханом не після зради під Зборовом, не після Берестечка (попри заборону Білоцерківського миру). Татари могли напасти в тил. Не хотів війни на два фронти.

Оттоманська Порта

Забезпечити підтримку Кримського ханства – васал Туреччини. Султан пропонував Б.Х. протекторат, гетьман не збирався, вів переговори (1651 р. посольство, А.Жданович). тягнув час, попереджав союз Турків з Польщею.

Молдавські походи

Нейтралізувати Молдавію, запобігти союзу з Польщею. Династичний люб Тимоа з донькою Василя Лупула. Після перевороту мирний договір з новим володарем Стефаном Георгіцою.

Валахія та Трансильванія

Валаський воєвода Матвій Басараб 1651 р. запропонував військову допомогу. Семиграддя (Трансильванія) Юрій Ракоці просив допомогти зайняти польський престол. (Посольство І.Виговський). Підтримували С.Горіцу на молдавському престолі, відносини зіпсовані внаслідок Молдавських походів, 1653 р. Молдавія, Валахія, Трансильванія антиукраїнський блок, згодом відносини відновлені

Швеція

Після Тридцятилітньої війни. Суперник на Балтиці Московія, Польща, Німеччина. 1653 р. посольство (Кіндрат Бурляєв), не пропустили через Московію. Швеція з 1652 р. 1655 р. – союз проти Польщі, вимога соборність України, Швеція сама претендувала на польські українські землі. (не підписаний). 1657 р проект договору згода Швеції віддати Україні Західну Україну, Білорусію та Смоленськ.

1656 р підписаний «вічний союз» Швеції та Трансільванії, Швеція союзник Трансільванії, Трансільванія України. Смерть Б.Х.

Венеція

конкурент Османської імперії на Балканах. Козаки – сила яка може протистояти туркам. 1650 р. посол Альберто Віміно, склав рукописну «Реляцію» опис життя та звичаїв козаків. Б.Х. на той час не вважав слушним похід проти Туреччини.

Австрія

Була противником Османської імперії, стежила за морськими походами козаків. Під час національно-визвольної війни стала на бік Речі Посполитої. Підбурювала Молдавію, Валахію, Трансильванію, заважала дипломатичним відносинам з Туреччиною

Англія

Буржуазна революція в Англії. Олівер Кромвель послання Б.Х. (порівнювали сучасники). Протестантська Трансильванія, посередник між Англією та Україною (чеський філософ, педагог Ян Амос Каменський).

Московія

Земський собор 1653 р. Рішення: прийняти Військо Запорізьке “під високу царську руку”.

Високе московське посольство (Василь Бутурлін).

Переяславська рада 8 січня 1654 р.Посли пропонували раду з старшиною, проголошення царської грамоти та присягу українського населення московському цареві. Б.Хмельницький збирає Генеральну раду.

Присяга: Українці вимагали присяги послів від імені царя про дотримання угоди, але вони пояснили що за російською традицією цар не може присягати підданим.

Присягали гетьман, козацька старшина, усього 284 особи.

Представників Запорізької Січі не було.

Відмовилися присягати: І.Сірко, І.Богун, вище духівництво та митрополит Сільвестр Косів.

Березневі статті:

·      Держава Війська Запорозького зберігає свій устрій, адміністрацію,

·      Гетьман і старшина обираються козацькою радою Цар лише затверджує обраного радою гетьмана Московським чиновникам забороняється втручатися у внутрішні справи козацької держави.

·      власні закони і суд

·      фінанси, Податки збираються Генеральною скарбницею

·      Чисельність козацького війська (реєстр) становить 60 тис. козаків.

·      Держава Війська Запорозького має право мати зовнішні відносини з будь-якими державами, окрім Туреччини та Польщі.