Перша світова війна 1 серпня (19 липня) 1914 р.

Передумови: Боротьба за перерозподіл колоній, гонка озброєнь, плани розроблялися десятиліттями.

Російська імперія

Антанта 1907  Росія, Франція, Великобританія

Австро-Угорська імперія

Центральні держави 1882 Троїстий союз (Німеччина, Італія, А-У 1915 – Італія + Болгарія, Туреччина Четвертний союз).

Плани сторін

Росія «Справа Івана Калити» (Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпаття «ісконно» російські)- об’єднання “братів русинів”, ліквідація «Українського «П‘ємонту», злиття в «російському морі слов‘янських рік».Контроль Боспору і Дарданелли, Балкани та Східне Середземномор‘яРумунія (1881) (Бессарабію) та інші землі А-У.
Австрія: захоплення Волині і Поділля Збільшення своїх володінь на Україні.Позбавити Росію керівної ролі в слов‘янському світі.Німеччина вплив на Україну, відірвати від Росії, плацдарм для наступу на Схід (2).Висували ідеї створення автономної (А-У) та незалежної (Нім) держави.
Якими цифрами на карті позначено території Російської імперії, приєднання яких до своїх володінь планувала Австро-Угорщина напередодні Першої світової війни? 
Якою лінією на картосхемі позначено східну межу тери­торіальних зазіхань Німеч­чини в ході Першої світової війни? 

Характер: несправедливий, грабіжницький, імперіалістичний, для українців братовбивчий.

Погляди на війну (автономія)

РосіяС.Петлюра – “війна до переможного кінця, не піддаватися на провокації. Стаття «Війна і Українці» в журналі «Украинская жизнь», після війни автономія.В.Винниченко – «Відродження нації» сподівання на власні сили, не на російську «милість» та німецький «багнет»ТУП – нейтральна поміркована позиціяКарпато-русский освободительный комитет”(москвофіли)Більшовики - Маніфест ЦК РСДРП “перетворення з війни імперіалістичної у війну громадянську”
Австро-Угорщина1 серпня 1914 р. Головна Українська Рада (всі партії УНДП, УСДП, РУРП, К.Левицький) 3 серпня «Маніфест». 5 травня 1915 р. Загальна Українська Рада у Відні, представництво українців по обидва боки фронту. Незалежність з автономією ЗУ. (К.Левицький). 1916 р. визнали Нім і А-У державність Польщі, не було поділу Галичини, розчарування.  ЗУР – саморозпуск.УСС створено з добровольців “Соколу”, “Січі”, “Пласту”. (М.Галущинський) Присягу на вірність Україні та імператору.Союз Визволення України  у Львові політичними емігрантами з підросійської України (А.Жук, Д.Донцов): самостійність протекторат А-У та Нім, конституційна монархія. Робота в таборах військовополонених, домоглися окремих для українців, газети, журнали, бібліотеки, освітні курси. Фінансування Нім. 

А    підтримати Троїстий союз, «...бо ідучи війною, Росія грозить загином українському життю, яке знайшло охорону в австрійській державі». 

Б     бути нейтральними, тому що жодна з воюючих сторін «...не може викликати співчуття ні цілями, ні способами боротьби». 

В     виступити проти Антанти й Троїстого союзу, щоб вибороти «...єдину, самостійну Україну від Карпатів аж по Кавказ». 

Г     підтримати Антанту й чесно, «...не піддаючись на провокації, виконати свій обов'язок громадян Росії до кінця».

 Події: 

Результат пошуку зображень

Галицька битва.  

серпнь –  вереснь 1914

Російські війська зайняли Східну Галичину і майже всю Буковину. 
УСС: 25 вересня  -бої за Ужоцький перевал. березень 1915 капітулював Перемишль (третя у Європі за надійність після Вердена та Антверпена).Наслідки: Австро-Угорщина репресії проти українців, за поодинокі випадки співпраці москвофілів. Звинувачували у поразці. Концтабори (Телергоф).Росія Галицько-Буковинське генерал-губернаторство, центр Чернівці, (Григорій Бобринський). Закривали газети, журнали, книгарні, видавництва, заборона партій, «Просвіти», закриті українські школи, арешти та висилка в Сибір. УГКЦ А. Шептицького ув‘язнено в Суздалі (до Лютневої револ.)  М. Грушевського вислали  до Сибіру. 

Горлицький прорив 1915 р.

Контрнаступ австрійсько-німецьких військ.  УСС: квітні бої за гору Маківку, бойове хрещення; Галич – підняли жовто-блакитний прапор. Тактика «спаленої землі». Біженці голод, хвороби. 

Брусиловський прорив1916 р.

Знову захопили Чернівці, Коломию, Луцьк. Загроза нападу на Угорщину, але продовжити наступ не вдалося, фронт стабілізувався до літа 1917 р.  УСС: серпень-вересень бої за гору Лисоня поблизу Бережан, потрапили в оточення.Румунський фронт.

Відновилася діяльність «Просвіт» – їдальні для сімей мобілізованих, майстерні для солдаток, шефство над біженцями і депортованими галичанами. 

Українці в Першій світовій війні 

20 кроків до мрії. Крок 10 - Українські Січові Стрільці