Українська держава Павла Скоропадського

В.Ленін в одному зі своїх виступів заявив, що в разі утримання при владі гетьмана України Павла Скоропадського Росія зменшиться до розмірів Московської держави XVI – XVII століть. 

Пам’ятайте, що коли б не було мого виступу, німці, кілька днів пізніше, завели б на Україні звичайне генерал-губернаторство. Воно було б оперте на загальних основах окупації і нічого спільного з українством, розуміється, не було б. Тим самим не було б Української держави, яка реально появилась на світовій арені хоч в цьому короткому періоді Гетьманства.

Відео

Внутрішня політика:

Оточення помірковано-консервативні зрусифіковані українці. Мета приватна власність, стабільність, національне відродження.

Рада Міністрів (Ф.Лизогуб поміщик, октябрист, українофіл) запросив соціалістів – відмова, партійні інтереси вище загальнонаціональних. Єдиний соціаліст Д.Дорошенко, історик, УПСФ, міністр закордонних справ. Використовував старих чиновників, репресивні методи, хвиля арештів більшовиків, сваволя чиновників, залякування, терор.

Кваліфіковані чиновники позитивні результати, але в їх лавах зріла опозиція національному курсу уряду, етап до відродження Росії.

Українська офіційно урядова, чиновники іронічно ставилися.

Військові об‘єднання: Окрема запорізька дивізія, Сердюцька дивізія (з галицького полку Січових стрільців), Сірожупанна дивізія. Державна варта – поліція.

Спроба відновити козацтво. 16 жовтня Універсал відновлював козацтво в Чернігівській, Полтавській губерніях та на Слобожанщині. Складалися в Кіш (кошовий отаман) підлягали гетьману. Не встигли сформувати полки.

Судова та адміністративні реформи.

Флот та Кримське питання

Аграрна реформа: німецька влада вимагала повернення земель поміщикам відшкодування збитків, насилля. Допомога військ та створення власних каральних загонів. У липні  надруковано «Проект загальних основ земельної реформи». Наділення селян землею з державного та викупленого фонду, за викуп наділялися «справжні хлібороби, які мали власні господарства» з робочою худобою та реманентом. Лісові угіддя, ділянки менше 140-200 десятин залишалися власникам. Негативно сприйняли і селяни і поміщики.

Досягнення: стабільна гривня, відновлення залізничного транспорту, стабілізація промисловості.

Дипломатичні відносини: Німеччина, А-У, Швейцарією, Туреччиною, Польщею, Фінляндією, Скандинавськими країнами, Кримом, з осені 1918 р. з Францією, Англією, Румунією, з Російською федерацією, Доном, Кубанню.

Вузька соціальна база: орієнтація на великих землевласників, обмежена діяльність профспілок, хазяїн сам визначав розмір зарплати, покарання за участь у страйках, скасування 8 год робочого дня відштовхнуло селянство, інтелігенцію, робітників.