КУЛЬТУРА ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В V—XV ст.

Підручник

«Темні віки» відкидання «язичницьких наук».

Остготський король Теодоріх (бл. 454-526) був добре обізнаний із культурою і звичаями римлян, тому що виріс у Константинополі, а його дружиною була візантійська принцеса. У своєму королівстві він зберіг багато римських установ і правових норм. Теодоріх увійшов в історію як правитель, що всебічно підтримував розвиток науки й мистецтва. Остготський король сприяв обдарованим творчим особистостям, прислухався до порад найосвіченіших римських письменників і філософів — Боєція, Кассиодора та ін. Культурне піднесення в Остготській Італії за Теодоріха отримало назву "Остготське відродження".

«Каролінгське відродження» - інтерес до античної культури. «Академія» - гурток вчених при дворі Карла Великого. Заснування шкіл при єпископствах. Алкуін написав перші підручники. Стали основою для створення університетів. За наказом Карла почали складати історію – аннали (лат. рік). Карл проводив будівництво палаців, храмів, доріг. Проект каналу між Рейном та Дунаєм, сполучення Північного та Чорного морів не здійснений. Палац у резиденції імператора Ахені, центр культури. Збереглася церква. Значення: збережена антична спадщина в період «темних віків».

Філософія: Схоластика – (основа праці Аристотеля) віра доведена розумом. Значення: виникнення логіки. Метод: роздуми. Сучасне значення: логічні висновки, які не дають результатів, не використовували методи досліду та експерименту. Але схоласти «карлики що стояли на плечах гігантів» (античних авторів).

Напрямки: розглядали універсалії – основні поняття (людина, тощо).

І реалісти – універсалії існували довічно, поєднання з матерією, дає речі.

ІІ номіналісти  - універсалії це продукт пізнання людини.

ІІІ концептуалісти – речі криють в собі загальні поняття.

Містика – віра пізнається молитвами. Проти «язичницьких наук». 14 ст. в Нідерландах заможний купець Герард Грот, за ідеями містицизму відмовився від майна, став проповідником. Світські товариства, схожі на чернечі. Проповідували індивідуальне спілкування з богом. (Пізніше це ідеї Реформації).

Фома Аквінський 1225-1274 член ордену домініканців, учень Альфреда Великого 1193-1280, адаптація вчення Аристотеля до догматів католицької церкви. Довів що бог існує.

П’єр Абеляр французький філософ. Його романтичний зв'язок з власною ученицею Елоїзою змусив обох піти в монастир. Деталі свого життя він описав в автобіографії «Історія моїх поневірянь».

Університети: молодші школи – при церквах та монастирях, середні при єпископствах (колегії) сім вільних мистецтв (наук): Граматику( її вважали матір’ю всіх наук), Риторику(красномовство), Діалектику (так називали логіку), Арифметику, Геометрію, Астрономію, Музика;  вищі – університети. Перші Болонський (римське право), Салерно (медицина, Сицилія – можливість використання античної та арабської спадщини). Найвідоміші: Сарбона (Париж), Оксфордський і Кембриджський (в Англії), Саламанкський (в Іспанії) тощо. 

Ваганти – бродячі студенти.

Роджер Бекон  1214-1292 – використовував дослід, як метод пізнання. Намагався створити мікроскоп та телескоп, ідеї створення саморухаючих візків та суден, літальних апаратів та підводних човнів. За свої досліди й інтерес до нетрадиційної філософії та алхімії отримав прізвисько Доктор Мірабіліс (Дивовижний вчитель). 14 років провів у в‘язниці.

Марко Поло 1254-1324 - венеційський купець і мандрівник, автор «Книги про різноманітність світу», в якій він записав свої спостереження під час подорожі до Китаю та Азії.


Література: Епос - героїчнi народнi пiснi, думи, оповiдi.

Рицарська культура: Рицарські романи (куртуазна) література –  основні теми: любов і рицарська вірність

Віршовані романи Кретьєна де Труа, написані у 1160 – 1190 рр.

Романи “Ланселот”,  “Персеваль”. “Персеваль” про  пошуки “Святого Грааля” — чаші, якою користувався Христос на тайній вечері, і в яку Йосип із Аримафеї зібрав кров із Хрис­тової рани, завданої римським воїном.

Трістан та Ізольда - самий відомий рицарський роман

Трістан був відданим васалом короля Марка, відважним воїном, мисливцем, поетом і знав багато мов, а також був музикантом і добрим, щедрим рицарем. Король Марк вирішив одружитися на заморській красуні Ізольді і відправив за нею свого вірного васала. На зворотному шляху, на кораблі, Трістан та Ізольда випадково випили напій кохання і покохали один одного.  Король вирішив їх стратити, але Трістан вирішив піти у вигнання. Там він був смертельно поранений. Останнім його бажанням було побачити Ізольду і він відправив за нею корабля. Якщо вона буде на кораблі то вітрила на ньому мали бути білими. Проте коли корабль з Ізольдою повертався, то на ньому забули змінити вітрила. Трістан побачивши такий колір помер з горя не дочекавшись зустрічі. Ізольда. Що збігла на берег, побачивши бездиханне тіло Трістана, теж замертво падає.

Трубадури (Франція, Прованс) – виконавці рицарських пісень про кохання. Переслідувалися церквою.

Мінезінгери – німецькі виконавці «любовних пісень». Основа народні пісні, опис природи. Вальтер фон дер Фогельвейде.

Вплив жінок на політику – «Шукайте жінку» (фр.)

Міська культура: Література- байки, жарти.

Французький „Роман про Лиса”

Головний герой – Лис Ренар, кмітливий, життєрадісний, здатний знайти вихід з будь-якої ситуації. Ренар є уособленням заможного бюргера. Він постійно водить за ніс Вовка Ізегріната його брата Прімо (уособлювали образи рицарів): то примусить Ізегріна ловити рибу хвостом і того поб’ють селяни, то переконає Прімо служити у церкві і той ледь втече від розгніваних селян. Лис обдурює Лева (короля), глузує з жадного Осла (священика). Як справжній Лис, він ганяється за зайцями, курми (звичайні люди), але з цього у нього нічого не виходить.


„Роман про Троянду”

Оспівується природа та людський розум, стверджується рівність людей.

Жонглери - мандрівні актори, музиканти, співаки, танцюристи і акробати, фокусники.

Книгодрукування винайшов у 1445 р. німецький ремісник ♫ Йоган Гутенберг (1399 – 1468)

Архітектура: романський стиль — 11-12 ст., готичний — у 12-15 ст.

Романський замок - оборонна споруд, масивність форм, монументальність, свідчив про могутність  воло­даря. Романський собор, утілюваа ідею величі й могутності церкви. В основу романського собору ліг план римської громадської (світської) будівлі — базиліки.

Кам’яне перекриття будівлі вирішено зведенням напівциркулярного склепіння. Вормський собор (Німеччина). Похмуру велич архітектури посилює скульптура, яка лише умовно передає риси людини.


Готичний стиль виник у Франції собори в Реймсі та Ам’єні, Лані та Бове, Шартрі та Парижі. Собори мали вмістити майже всіх мешканців міста того часу. Архітектура церкви має нести красу, легкість і велич, тонкі стіни, висока стрімка аркова стеля, великі вікна, прикрашені кольоровими вітражами .( вітражі собору Шартра)

Конструкція спиралася на несучий каркас, споруджений поза стінами собору. Вертикалізація будівництва стала важливою особливістю готичного стилю.

Скульптура, яка наче оспівує, наповнює споруду рухом, відіграє роль, з одного боку, архітектурної прикраси, а з іншого, — енциклопедії знань і уявлень про світ середньовічної людини. Скульптури звичайних людей, набули людських рис, характеру. Так у надрах готичного стилю зародилися паростки Відродження.

Ранній гуманізм і Відродження

Причини: початок розвитку капіталізму, потрібні знання та здібності.

Батьківщина Італія (Флоренція) батьківщина капіталізму та спадкоємниця античності.

Гуманізм -  любов до людей і таке розуміння світу, при якому людина є найвищою цінністю.

Література:

Данте Аліг`єрі (1265-1321 рр.) народився у Флоренції, але більшу частину життя був змушений прожити у вигнанні. Був попередником Відродження, Його поезії були присвячені Беатріче. Беатріче стала дружиною іншого і померла рано. Найбільш відомий твір Данте „Божественна комедія”. Комедіями у ті часи називали твори зі щасливим кінцем про незвичні події героїв. Божественною її назвали за видатне художнє виконання.

Для свого твору Данте обрав форму видіння: у темному лісі він раптово зустрічає видатного римського поета Віргілія, з яким відправляється у подорож у потойбічний світ. З ним він проходить дев’ять кругів Пекла, а потім з іншими героями Чистилище і Рай. Поема розповідає про  Італію, Флоренцію. Пап, імператорів, монахів і святих, античних полководців і мудреців. Її головний герой – сам Данте і його сучасники. Одних він суворо критикує, іншими захоплюється. Всіх, кого зустрічає Данте у потойбічному світі продовжують переживати страсті земного життя: гнів, гордість, презирство.

Франческо Петрарка (1304-1374 рр.) став першою людиною Відродження. Він не займав ніяких офіційних посад, але був настільки відомим, що з його думкою рахувалися королі і папи. Петрарку уславила „Книга пісень” – 366 віршів (сонетів) присвячені його коханій Лаурі. Як і Данте, він закохався у Лауру в дитинстві. Але його любов до неї залишилася нерозділеною. Сама Лаура померла від епідемії чуми. За свої поетичні здібності він, як у Античні часи, був коронований лавровим вінцем на римському Капітолії.

Джованні Боккаччо (1313-1375 рр.) був послідовником і другом Петрарки. Він теж писав вірші про кохану Марію. Але славу йому приніс збірник зі ста розповідей „Декамерон”. Розповіді написані від імені веселої компанії з семи дівчат і трьох хлопців, що у продовж десяти днів знаходилися у заміському будинку, переховуючись від епідемії чуми. У продовж десяти днів вони забавляли один одного всілякими життєвими історіями про кохання, розставання, подорожі, пригоди.

Всі вище зазначені твори були написані живою народною італійською мовою. Цим вони довели, що народною мовою можна писати видатні твори, передавати весь спектр почуттів.

Джеффрi Чосер 1344-1400 - англiйський поет став також провiсником нової  європейської лiтератури. Автор  сповнених гумору й людяностi  «Кентерберiйських оповiдань».

Мистецтво: поява лінійної перспективи. предмети зображуються так, як бачить світ людське око: предмети на передньому плані більші, на задньому – менші.  Передати індивідуальні риси людини, її характер. З`являється такий новий жанр, як портрет.

Джотто де Бондоне (1266-1337 рр.) флорентієць,  започаткував у мистецтві нову культуру.  Він малював портрети, ікони, фрески. Першою його великою роботою була  фреска присвячена життю Святого Франциска. Найбільш відомою роботою Джотто була розпис церкви у Падуї. На фресках він зобразив Ісуса, діву Марію, апостолів як земних людей – розумними, чесними, красивими, твердими духом. На їх обличчях людські почуття і переживання. Сцена „Поцілуй Іуди” показує і ставлення художника до євангельських подій. Джотто багато зробив для рідного міста, за що був похований як видатний громадянин у соборі міста. 

Мазаччо (1401-1428 рр.). у творчості флорентійця  вперше з`явилася тілесність, об`ємність фігур, лінійна перспектива. Хоча він прожив коротке життя, він встиг здобути гучну славу. Найвідомішою стала сцена „Вигнання з Раю” з фрески однієї з флорентійських церков.


Сандро Боттічеллі (1445-1510 рр.) – творчість вважається вершиною Раннього Відродженя. Його картини „Весна”, „Народження Венери” передають розуміння краси як внутрішньої, так і зовнішньої митцями Відродження.

Донателло (бл.1386-1466 рр.) флорентієць відродив античні традиції в скульптурі, відступивши від середньовічних традицій, створив круглу скульптуру. Така статуя була самостійним витвором митця, а не частиною прикраси храму. Її можна було споглядати з усіх сторін. Найвидатнішим твором Донателло стала скульптура біблійного Давіда.

Філіппов Брунеллескі (1377-1446 рр.) архітектор і скульптор, заклав початки культури Відродження в архітектурі. Він розробив закони лінійної перспективи і розв`язав складні інженерні завдання зі створення величезних куполів над соборами. Головним у його творчості стало створення купола собору Санта-Марія-дель-Фьоре у Флоренції.