Індія

Стародавня Індія

Громади з  різних каст, як маленькі самодостатні держави:  обирала раду, суддів, сплату податків, виділяла людей для суспільних робіт, покарання – вигнання з громади. Державна влада була слабкою і обмежувалася збиранням податків з громад.

Між різними кастами у громаді склалася система взаємного обслуговування – обміну продуктами і послугами. Практично всі питання громада вирішувала сама:

Релігії у І тис. н.е. сформувався індуїзм: Вішна, Шива і Брахма. Переселення душ. Обожествляли тварин: корів. Священна річка Ганг.

Буддизм, Сіддга́ртха Ґаута́ма (563 - 483 до н. е.) що виник тут у VІ ст. до н.е. Все життя людини – це тугість і страждання, і тому його душа повинна звільнитися від всього земного і прагнути до вищого спокою. Забути про багатства. Задоволення, говорити лише правду і не вбивати живі істоти. З V ст. буддизм в Індії занепадає, але швидко поширюється у Китаї, Японії, Кореї, Монголії, країнах Південно-Східної Азії. Світова релігія.

З приходом завойовників-мусульман в Індію проник іслам. Найбільшого поширення він набув на півночі півострова.

Не існувало сильної державної влади. Держава Гуптів, 320 р. раджа Чандрагупті,  розпалась та після набігів гунів, і наприкінці VІ ст. припинила своє існування. 528 р. звільнення від гунів. Близько 70 князівств, воювали між собою. Імперія

Мусульмани прагнули підкорити Індію з VІІІ ст. Махмуд Газневі (998—1030 рр.) правитель сусідньої з Індією держави Газневідів, що постала після розпаду Багдадського халіфату 17 разів розорював її, він перетворив свою столицю Газні на одне з найкрасивіших міст Сходу, ХІІ ст. північні області було підкорено. 1206 р. намісник Кутб-уд-дін Айбек відокремився від Газні й заснував Делійський султанат 1206-1526. Тюркські правителі – «династія» гулямів. Мова: перська. Релігія: іслам. Земля – власність держави. Султанат: губернії, губернатор збирав податки, наймане військо.

Від кінця XIII ст. до початку XIV ст. захопив майже весь півострів Індостан. Мухаммед Туглака (1325—1351 рр.), плани здійснення завойовницьких походів до Персії та Китаю. Завойовницька політика підірвала могутність держави, яка почала розвалюватися. Цим скористалися монголи.  1398 р. в Індію похід Тимура. Мета пограбування, а не приєднання Індії. У 1399 р. Тимур повернувся до Самарканда.

Причини успіхів завойовників у Індії:

- значні природні багатства країни;

- відсутність етнічної і релігійної єдності;

- міжусобні війни правителів;

- традиційна міцність селянської громади.

Князі виступили проти султана Ібрахіма Лоді, запросили на допомогу Захіруддіна Мухаммада Бабура — правителя Кабула, нащадка Чингізхана і Тімура.

Культура середньовічної Індії

Північ поєднання мусульманської та індійської цивілізацій. Залученням Індії до міжнародної торгівлі за посередництвом арабських купців. Міста: Гоа, Калікут, Камбай, Агра, Паніпат, Лахор,Мультан, Делі.

Досягнення:  десяткова система чисел, площі фігур та об’єми тіл, дії з дробами, число π.

Медецина: внутрішню будову тіла, робили складні операції, використовуючи близько 200 хірургічних інструментів, готували ліки від усіляких хвороб.

Архітектура: буддійські храми, витесані у скелях: Аджант, Еллор, о. Елефант.

Храм в Аджанті — це цілий комплекс споруд, печер, що будувалися протягом дев’яти століть. 30 залів храму були розписані фресками (збереглися фрески лише в 16 печерах), що відображають життя тодішньої Індії, сцени з життя Будди. Фарби, якими написані фрески, не втратили яскравості й дотепер. Їхньою головною властивістю є те, що вони світяться в темряві.

В Оріссі було споруджено ціле храмове містечко й обнесене могутнім муром. Усередині храми майже не прикрашали, проте ззовні вони були суцільно вкриті рельєфами, статуями і майстерно виконаним різьбленням по каменю. Скульптори відтворювали сцени з легенд і оповідей. Вони вміли добре зображувати людей і тварин у русі.

ХІІІ ст. вплив мусульман мінарет Кутб-Мінар у Делі. Його висота сягає 70 метрів.

Література переважно санскритом (найдавніша літературна мова аріїв). Калідаса поет і драматург. Після мусульманських завоювань використовували народну мову, арабську та перську.

Ігри шахи, гра в кості.

Індія в новий час