Індія

§ 23. Стародавня Індія

§ 24. Варни та релігія у Стародавній Індії

§ 25. Культура Стародавньої Індії

Долини річок Інд і Ганг (джунглі)Найдавніші міста: Мохенджо-Даро та Хараппа 3 тис до н.е. (водогін та каналізація)

Арії згадано у «Рігведі» священній книзі, мова аріїв – санскрит.

Чотири «Веди» священні книги.

Ведійський період,захоплення персами, Александр Македонський(битва з Пором).

Імперія Мураїв повстання проти греків, армія Чандрагупти, столиця Паталіпутра,.онук – Ашока – об‘єднав Індію, прийняв буддизм – 6-5 ст до н.е. Гаутама вчив помірності, переселення душ.

Винаходи: цифри, цифра 0, шахи,.

Релігія: аріїв: Індра, Руда – грому, Варуна – неба, Сур‘я – сонця, Яма – мертвих, Агні – вогонь. Пізніше: Брахма – творець, Вішну – захисник, Шіва – руйнівник, Лакшмі – краси і кохання.

Варни(касти): З вуст Брахми – жерців-брахманів, рук – воїнів-кшатріїв, стегон – селяни вайші, ніг – шудри – слуги, недоторканні – вигнанці.

Ріта – універсальний закон всесвіту.

Література: «Рігведа», «Магабгарата» - боротьба за владу 11 ст до н.е., брати Пандави були вигнані, коли виросли один із них одружився з Драупаді Кауравою, але програв все майно «Рамаяна» - Рама через мачуху втратив трон, пішов у вигнання з дружиною Сітою, братом Лакшманом, жили в лісі, Сіту вкрав демон Раван, Рама визволив її.

Варни  стали дробитися на менші групи людей, які об‘єднувалися за професіями або родом занять. - касти. Особлива каста „недоторканих”.

Громади з  різних каст, як маленькі самодостатні держави:  обирала раду, суддів, сплату податків, виділяла людей для суспільних робіт, покарання – вигнання з громади. Державна влада була слабкою і обмежувалася збиранням податків з громад.

Між різними кастами у громаді склалася система взаємного обслуговування – обміну продуктами і послугами. Практично всі питання громада вирішувала сама:

Релігії у І тис. н.е. сформувався індуїзм: Вішна, Шива і Брахма. Переселення душ. Обожествляли тварин: корів. Священна річка Ганг.

Буддизм, Сіддга́ртха Ґаута́ма (563 - 483 до н. е.) що виник тут у VІ ст. до н.е. Все життя людини – це тугість і страждання, і тому його душа повинна звільнитися від всього земного і прагнути до вищого спокою. Забути про багатства. Задоволення, говорити лише правду і не вбивати живі істоти. З V ст. буддизм в Індії занепадає, але швидко поширюється у Китаї, Японії, Кореї, Монголії, країнах Південно-Східної Азії. Світова релігія.

З приходом завойовників-мусульман в Індію проник іслам. Найбільшого поширення він набув на півночі півострова.

Індія в середні віки