Тема.Лицарство та відвага козаків у переказах «Про запорожців», «Як Сірко переміг татар» . ВНМ.
Мета: ознайомити здобувачів освіти з героїчним життям козацького ватажка Івана Сірка; сприяти уявленню п’ятикласників про народний переказ та композицію твору; розвивати навички виразного читання, уміння висловлювати власну думку й обгрунтовувати її; виховувати повагу до історичного минулого українського народу, гордість за видатних козацьких героїв.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Оргмомент.
Оберіть колір, який відповідає вашому настрою
Червоний – РАДІСНИЙ, помаранчевий – ЗАХОПЛЕНИЙ, зелений – МРІЙЛИВИЙ, сірий – ЗАСМУЧЕНИЙ…
ІІ. Актуалізація опорних знань.
На минулому уроці ми ознайомились із цікавим народним переказом «Прийом у запорожці», взнали багато цікавих фактів про козаків. Я пропоную пограти у гру «Пазл пам’яті» (тестові відповіді на питання).
1. «Не можна будувати майбутнє без поваги до історії, традицій народу», так стверджував:
А. О. Довженко Б. Шевченко В. Леся Українка
2. Усна оповідь про життєві факти, драматичні ситуації, пов’язані з конкретними історичними подіями – це:
А. Міф Б. Переказ В. Легенда
3. Як називався зброєносець у козацької старшини?
А. Козачок Б. Оселедець В. Джура
4. Яке випробування повинен пройти хлопець перед прийомом у запорожці?
А. Зварити кашу Б. Пробігти 10 км. В. Показати рівень володіння шаблею
5. Що зробив перший хлопець, коли козаки не прийшли на його поклик?
А. Ліг спати Б. Плакав і нарікав В. Втік додому
6. Що давали козаки юнакові після того, як він не справлявся із завданням?
А. Тумаків Б. Мішок сухарів В. Коня і гроші
7. Де ховалися козаки?
А. У комишах Б. У лісі В. У кущах
8. Як повів себе другий хлопець, коли козаки не відгукнулися?
А. Сам почав їсти кашу Б. Чекав козаків до вечора В. Заснув
9. Який танець виконував юнак?
А. Подоляночку Б. Гопак В. Польку
10. Яке слово з тексту є синонімом до слова «могила»?
А. Гора Б. Курган В. Насип
11. Хлопця приймають до козаків – це:
А. Зав’язка Б. Кульмінація В. Розв’язка
12. Козаків – чаклунів називали
А. Ворожбитами Б. Відьмаками В. Характерниками
ІІІ. Засвоєння нових знань.
Слово вчителя. Щедрість, хитрість, кмітливість, недовірливість, обережність, байдужість… На вашу думку, які риси потрібні сучасній людині, щоб стати успішною?
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, який відомий козацький ватажок був успішним і не програв жодного бою. Можливо хтось знає, хто ця легендарна особистість?
Так, це Іван Сірко - український полководець, подільський шляхтич, козацький ватажок, кальницький полковник, легендарний кошовий отаман Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Низового. Здобув перемогу в 65 боях. Герой багатьох українських пісень і казок.
Помандруймо у Запорізьку Січ, переглянувши відеоролик (посилання ЯК ІВАН СІРКО ЖЕР ВОРОГІВ УКРАЇНИ. 15 серія «Книжка-мандрівка. Україна». ).
Бесіда за отриманою інформацією:
1. Де українці почувалися як удома?
2. За скількома порогами на Дніпрі ховалася Січ?
3. Чому українці приходили у Запорізьку Січ?
4. Де обирали козаки свого отамана?
5. Скільки разів переобирали отаманом Івана Сірка?
6. Чому, за переказами, люди жахалися новонародженого Івана?
7. Хто передбачив геройську долю Івана Сірка?
8. В чому полягала військова тактика козацького ватажка?
9. Як називались козацькі човни? У чому їх переваги?
10. Який указ видав султан?
11. Чому люди вважали Івана Сірка характерником?
12. Яка історія легендарного листа турецькому султану?
13. Чому Сірко покинув Січ?
Які ви ще знаєте цікаві факти про відомого козацького ватажка?
А зараз ми прочитаємо ще один цікавий і водночас героїчний епізод з життя Івана Сірка.
Робота з тестом
Прослуховування переказу «Як Сірко переміг татар».Як Сірко переміг татар. Народні перекази. Українська літерература. 5 клас
4. Прокоментуйте заповіді козаків
- Честь і добре ім’я для козака дорожчі за життя.
- По тобі судять про все козацтво і народ твій.
- Козаки всі рівні у правах. Пам’ятай: «Немає ні князя, ні раба, але всі раби божії!»
- Будь працьовитий, не ледарюй.
- Служи вірно своєму народу, а не керманичам.
- Дотримуй слова. Слово козака багато важить.
- Поважай старших, шануй старість.
- Тримайся віри предків, живи за звичаями свого народу.
- Загинь, а товариша виручай.
- Бережи свою сім’ю. Будь їй прикладом.
Чи доводилося вам у житті проходити через випробування? Що ви відчували?
5. Прийом «Синтезування»
Яке на дотик слово ЗАПОРОЖЕЦЬ?
Який смак слова БОРОТЬБА?
Яка форма слова КМІТЛИВІСТЬ?
Яку музику ви чуєте, коли вимовляєте слово ПАТРІОТИЗМ?
IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
Виконати вправу за посиланням https://learningapps.org/14003196
V. Рефлексія.
VI. Домашнє завдання.
1. ст.20-21-виразне читання переказів.