10.01.2024

Посилання на урок 

Тема.Невласне пряма мова. Здогадана пряма мова, напівпряма мова. Синоніміка і стилістичні способи передачі прямої мови в тексті, реплік у діалозі і непрямій мові. Стилістичні особливості авторських слів при прямій мові. Стилістика речень із різними способами вираження чужого мовлення в тексті.


Мета уроку:ознайомити учнів з поняттями "невласне пряма мова", "здогадна пряма мова", "напівпряма мова";розглянути синоніміку та стилістичні способи передачі прямої мови у тексті, реплік у діалозі та непрямій мові;проаналізувати стилістичні особливості слів автора при прямій мові;розвивати вміння використовувати різні способи передачі чужого мовлення у тексті відповідно до стилю мовлення;виховувати культуру мовлення, уважність до тексту.

Очікувані результати:учні зможуть:Давати визначення поняттям "невласне пряма мова", "здогадна пряма мова", "напівпряма мова"";Розрізняти різні способи передачі чужого мовлення у тексті;Виявляти стилістичні особливості слів автора при прямій мові;Використовувати різні способи передачі чужого мовлення у тексті відповідно до стилю мовлення.

Слово вчителя.

Невласне пряма мова - це чуже мовлення, передане не дослівно, а з послідовним зміною його граматичної форми, але з збереженням деяких граматичних та лексичних особливостей прямої мови.

Приклади невласне прямої мови:

Здогадана пряма мова - це чуже мовлення, яке належить дійовій особі на основі її жестів, міміки, вчинків тощо.

Приклади догадної прямої мови:

Напівпряма мова - це спосіб передачі чужого мовлення, який поєднує в собі ознаки прямої та непрямої мови.

Приклади напівпрямої мови:

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,опрацюйте теоретичний матеріал підручника на с.153,вправу 390 виконати усно. 

Перевірте себе:Вікторина "Непряма мова" 

Д/З:с.153,вправа 389 виконати письмово,прикріпити на перевірку.