16.02.2024

Посилання на урок   

Тема.Експресивні можливості звуків української мови. Мовні недоліки у вимові й наголосі та шляхи їх усунення.


Мета: поглибити знання учнів про засоби милозвучності української мови; розглянути роль стилістичних засобів фонетики у творенні художніх образів; розвивати образне мислення, творчу уяву, комунікативні вміння; виховувати пізнавальний інтерес, естетичні смаки


Очікувані результати:учні зможуть:Визначати експресивні можливості звуків української мови.Називати мовні недоліки у вимові й наголосі.Розрізняти орфоепічні норми та фонетичні особливості діалектів.Використовувати орфоепічні словари для перевірки правильної вимови слів.Виправляти мовні недоліки у власному мовленні.Дотримуватися норм української літературної вимови.Виразно читати тексти українською мовою.

Слово вчителя.

Милозвучність української мови досягається природним чергуванням окремих голосних і приголосних звуків, спрощенням у групах приголосних, використанням паралельних форм слів.

Евфонічність української мови, її приємне звукове оформлення служать засобом естетичності, краси; характерним є уникнення важкого для вимови нагромадження звуків.

Евфонія вважається галуззю фоностилістики. Ця наука вивчає здатність фонетичної організації мови до мелодійного звучання, створення звукозображання у висловленні відповідно до його змісту і художнього призначення. Важливу роль відіграють також інтонація та ритміка

Алітерація – суголосся приголосних звуків, тобто повтор одного або кількох приголосних у суміжних чи розташованих недалеко одне від одного словах:

Ну, що ж, стійте собі на місці, спочивайте спокійно (М. Коцюбинський).

Звук [с] у цьому випадку вжито на позначення спокою, умиротворення, повільної дії; асоціюється з тихим сичанням вітру.

Асонанс – суголосся голосних, тобто повтор однієї або кількох голосних у суміжних чи розташованих недалеко одне від одного словах.

Щось грюкнуло дверима, й полопотіло босими ногами (М. Коцюбинський).

Восьмиразовий повтор звука [о] створює ефект грубого звучання. Складається враження чогось громіздкого, значущого, гучного.

Анафора – початковий (ініціальний) повтор однакових звуків (слів) на початку рядків, строф, речень, абзаців, розділів твору. Звукова анафора – повторення початкових (ініціальних) звуків. Повторюватись може перший звук рядка у вірші або першого звука у слові:

Зелениться ніжна м’ята, рута, материнка, –

Знов я чую, мов співає давня українка (А.Кримський)

Епіфора – повтор однакових звуків, слів, словосполучень наприкінці суміжних віршованих рядків, строф, речень, абзаців, розділів твору. Звукова епіфора – повторення кінцевих звуків чи словосполучень у закінченнях слів віршованого рядка:

Через перепони,

Попри всі закони,

Ти, мово дідівська, живлюща (М.Чернявський)

Ці повторення увиразнюють мову, підсилюють і підкреслюють певну думку. Це стилістична фігура, протилежна анафорі, особливого смислового значення набуває саме у поєднанні з нею.

Рима як різновид звукової епіфори разом із віршованими розмірами теж є важливим фонетичним засобом художнього стилю, зокрема поетичного мовлення. Рима – звуковий повтор, побудований на співзвучності кінцевих слів або їх частин. Наприклад:

Люлі-люлі, люлечки,

Шовковії вервечки (Народна творчість)

У фоностилістиці досить тісно переплітаються такі явища, як звуковідтворення (наявне тоді, коли текст наповнений звуками певних об’єктів природи, криками тварин, шумами машин) та звуконаслідування (ономатопея)у художній мові один із способів звук описання, що полягає в оптимальному зближенні звучання слова і його змісту, імітації звуків природи за допомогою прямого їх наслідування. Наприклад: Немов хто косою черк! А друге світліше – дзінь! (А. Головко).

У всіх словах, що нагадують скрип (скрегіт), різкий, неприємний звук [р]; у словах шкрябати, дряпати також наявність звуків [к], [р]. Виразні засоби приголосних виявляються досить яскраво. Так, дієслово свист завдяки двом приголосним с і в передає повів вітру.

Звук тік-так – чудова ономатопея, адже такий звук утворюється при покачуванні годинникового маятника, що подає два коротких сухих звуки, які дещо відрізняються один від одного. Чергування двох аналогічних складів доводить повторюваність звуків: обидва досить коротких і сухих голосних „малюють” короткий і сухий звук. Ця властивість ще більше підсилюється двома приголосними, що відкривають і закривають склад.

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇 ,опрацюйте навчальний матеріал підручника на с.211впр.564-виконайте письмово,прикріпіть на перевірку в ЕЩ. 

Д/З:Виконати тести на платформі Мій+ за 16.02.2024.