08.01.2024

Тема.Іван Карпенко-Карий. «Діяч національного відродження».Віхи життя відомого драматурга. «Сцена... – мій кумир, театр –священний храм для мене!». Трагікомедія «Сто тисяч».

Мета: (формувати компетентності): предметні: учні знають про «театр корифеїв»; розповідають про життя і творчість І. Карпенка-Карого; самостійно читають текст комедії, коментують твір та вчинки дійових осіб;  характеризують образи у творі; визначають основні засоби змалювання образу Герасима Калитки;

Очікувані результати: учні визначають проблеми, порушені у творі, розуміють їх актуальність для сучасного життя; висловлюють судження про бездуховність людини, про сенс людського життя;прогнозують можливі наслідки нерозумної діяльності.

Слово вчителя.

«Я взяв життя» - так з гордістю заявляв І.Карпенко-Карий про свої твори. Заявляв так, бо вмів помічати в навколишній дійсності нове, цікаве, найсуттєвіше. Бачив причини людських вчинків і дій та відображував їх у своїх драматичних творах. Іван Карпович часто поєднував сумне і смішне, як це справді буває в житті. 

Жадоба до матеріального збагачення завжди призводила до духовного зубожіння. Цю аксіому доводили і Бальзак, і Мольєр, і багато інших майстрів художнього слова. Не залишився осторонь і український драматург Іван Карпенко-Карий.

Калитка (дуже символічне прізвище) – суто український глитай. Він розуміє, як саме потрібно заробляти гроші – працею, і як їх не спустити, подібно до самодурів-панів – заощаджувати на всьому. У Герасима Калитки – в крові ментальне побожне ставлення до землі. Українці завжди вирізнялись працьовитістю, бажанням господарювати, вони глибоко зв’язані з краєм, у якому народилися. Герасим Калитка – образ доволі суперечливий. Захоплений жадобою накопичення капіталу будь-якою ціною, фанатично націлений на скуповування землі («хворий на землю») настільки, що всі думки, внутрішні поривання, побут, звички запрограмовані на збагачення. Герасим мріє стати багатим поміщиком. У нього вже є двісті десятин землі, але цього замало для здійснення мрії: він марить придбати ще 250 десятин збанкрутілого пана – сусіда Смоквинова, а потім – скупити всю землю навкруги. Жадібність, захланність головного героя є своєрідною алюзією на загальновідомі маркери українського менталітету. Заради здійснення заповітної мрії чоловік ладен відмовитися від усього. Найперше його цікавить матеріальне, а духовне — повністю знецінюється.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,зробіть хронологічну таблицю життя і творчості Івана Карпенка-Карого,прикріпіть на перевірку в ЕЩ.

Д/З:Знати зміст твору "Сто тисяч".