17,19.04.2024

Посилання на урок        

Тема.Олександр Гаврош. Про письменника.Повість «Неймовірні пригоди Івана Сили». Ознайомлення з історичною довідкою про Івана Фірцака. Повість про пригоди українського силача. Робота з текстом. 

Мета:Ознайомити учнів з життям та творчістю Олександра Гавроша.Розкрити особливості його творчої манери.Виховувати любов до читання, інтерес до української літератури.Ознайомити учнів з повістю «Неймовірні пригоди Івана Сили».Розповісти про історичну довідку про Івана Фірцака.Зацікавити учнів сюжетом повісті.

Очікувані результати:Учні знають:Основні біографічні відомості про Олександра Гавроша.Особливості його творчої манери.Назви творів письменника.Учні вміють:Виразно читати тексти.Переказувати прочитане.Висловлювати власні думки та судження про творчість письменника.Учні знають:Зміст історичної довідки про Івана Фірцака.Сюжет повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили».Учні вміють:Переказувати прочитане.Висловлювати власні думки та судження про прочитане.

Слово вчителя.

Народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ.

Має понад тисячу публікацій у пресі.

Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п’єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». Автор поетичних збірок, публіцистичних книжок, дитячих повістей «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу», «У пошуках Івана Сили», «Галуна – Лалуна або Іван Сила на острові щастя», «Пригоди тричі славного розбійника Пинті», «Різдвяний песик» та ін. 

Упорядник гумористичних альманахів «Карпатський словоблуд» та «Карпатський блудослов». Упорядник публіцистичних дайджестів.

Твори письменника друкувалися в багатьох сучасних видавництвах і часописах. Окремі твори перекладені білоруською, словацькою, польською мовами.

Засновник і співголова журналістського клубу «НеТаємна вечеря». Автор багатьох творчих проектів.

Має нагороди та премії:

«Коронація слова 2007»,

«Коронація слова 2008»,

«Книжка року 2008»,

«Коронація слова 2011»,

«Шевченко-200»,

«Коронація слова 2012»,

«Коронація слова 2013»

 «Коронація слова 2021» (Із сайту «Видавництво Старого Лева»).

«Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» – це найбільш популярний твір О.Гавроша.

(Учитель знайомить учнів з книгою. Зачитує анотацію).

«Це пригодницька повість про розповідає про яскраві пригоди неперевершеного гірського силача Івана Сили, що став чемпіоном Європи з кількох видів спорту, об’їздив півсвіту, виступаючи в цирку, де здобув чимало яскравих перемог. 2013 року на основі цієї повісті було знято фільм «Іван Сила», графічними кадрами з якого проілюстровано видання. Для молодшого та середнього шкільного віку». Твір присвячено пам’яті Антона Копинця – автора авантюрно-пригодницького роману «Іван Сила на прізвисько «Кротон» (1969 р.), закарпатського письменника, який був другом Івана Сили. В Україні роман уперше був надрукований лише в 2014 році. 

«Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»

( Твір про найсильнішу людину світу).

Слово вчителя

 - Саме про неймовірні пригоди Івана Сили ми з вами і поговоримо на  наступних уроках .
«Неймовірні пригоди Івана Сили» — казка про життя реальної людини

        Прототипом образу Івана Сили стала реальна людина — Іван Фірцак (сценіч­не ім’я — Кротон), якого на Закарпатті знають усі. Кротон довгі

роки виступав із цирком, і своїми силовими номерами дивував усіх. Глядачі десятків країн апло­дували атлетові, але, повернувшись на Україну, він змушений був виживати і за мізерну плату влаштовувати імпровізовані «гастролі» у дворах.

 «Неймовірні пригоди ІванаСили», попри казкову форму, — твір про реальнежиття, у якому поряді з благородством існує зажерливість і брехливість.  О. Гав­риш відтворив історію  незаслужено забутого українського силача, але все-таки це художній твір, а тому в ньому діють придумані автором герої.

 Історична довідка

Іван Фірцак народився у червні 1899 року в українському селі Білки на Закарпатті. За неймовірну силу отримав прізвисько «Кротон».

Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби.

Чемпіон Європи з культуризму.

Вісімнадцять років був артистом чехословацького цирку. Побував у шістдесяти чотирьох країнах, дивуючи всіх неймовірною силою.

Виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу.

З рук королеви Англії Іван Фірцак отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами.

Американська преса називала його найсильнішою людиною XX століття.

Після одного з боїв переніс важку операцію, під час якої йому замінили частину черепної кістки на золоту пластину.

Але Кротон і далі продовжував свої знамениті виступи.

На початку сорокових років повернувся на Закарпаття з дружиною Руженою Зікл, повітряною гімнасткою «Герцферт-цирку».

Подружжя мало восьмеро дітей. Старший син Іван став чемпіоном України з боксу в середній вазі.

Помер знаменитий силач у 1970 році в рідному селі Білки. У народійого прозивали Іваном Силою.

Джерело:http://prepodka.net/nejmovirni-prigodi-ivana-sili-kazka-pro-zhittya-real-noyi-lyudini/

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇 

Д/З:с.194-213-прочитати,знати зміст твору.