28.02.2024

Посилання на урок     

Тема.Олесь Гончар. Життя і творчість. Його громадянська і життєва позиція, роль у духовному відродженні нації. Романтичність світобачення. Загальна характеристика доробку О.Гончара-романтика. Відтворення внутрішнього світу героїв (ранні новели). “Модри Камень”. Ідейно-художній аналіз твору.

Мета уроку:Ознайомити з життєвим і творчим шляхом Олеся Гончара.Розкрити його громадянську і життєву позицію.Визначити роль письменника у духовному відродженні нації.Охарактеризувати романтичність світобачення О. Гончара.Провести загальну характеристику доробку О. Гончара-романтика.Проаналізувати особливості відтворення внутрішнього світу героїв у ранніх новелах.Здійснити ідейно-художній аналіз роману "Модри Камень"

Очікувані результати:учні зможуть:Розповісти про життєвий шлях О. Гончара.Визначити основні теми та мотиви творчості письменника.Охарактеризувати його громадянську і життєву позицію.Зрозуміти роль О. Гончара у духовному відродженні нації.Визначити особливості романтичного світобачення письменника.Проаналізувати ранні новели О. Гончара.Здійснити ідейно-художній аналіз роману "Модри Камень".Визначити спільні та відмінні риси творчості О. Гончара та інших українських письменників.

Слово вчителя.

Первинне засвоєння новели «Модри Камень»

Новела «Модри Камень» продовжує воєнну тематику творів О. Гончара. Написана через два роки після війни. У журналі «Україна» вона була надрукована ще до появи «Прапороносців». Хоча несправедлива критика болісно вразила письменника, та все ж таки у новелі показав свій справжній талант. Автор зобразив трагічно обірване війною почуття між радянським солдатом та іноземною дівчиною — словачкою. Несподіване кохання до красуні Терези прийшло всупереч війні. Не закріпилося воно в реальному житті, бо дівчина загинула від рук поліцая. Але кохання продовжує жити у пам'яті солдата, в його мріях.

Новела «Модри Камень» написана в романтично-піднесеному стилі: несміливе і нерозквітле кохання, яке зароджувалося між радянським бійцем і словацькою дівчиною, виступає як засудження війни. Це засудження значно глибше за інші фактори, бо немає нічого страшнішого за вбите прекрасне людське почуття.

Композиція, композиційно-стильові особливості: побудова твору незвичайна, адже безіменний боєць через багато років повертається в минуле, згадує воєнні літа, згадує Терезу і її матір. Якщо центральна частина твору — це спогади розвідника про знайомство з Терезою і розповідь її матері про загибель дівчини, то початок і кінець твору — своєрідне обрамлення, видіння розвідника. Це видіння — уявний образ Терези, з якою він розмовляє.Автор інтригує, захоплює несподіваним сюжетом, чим приваблює читача.

Модри Камень — це назва населеного пункту, у якому відбуваються події. Він виступає символом невмирущого кохання, що живе в серці ліричного героя навіть через багато років після смерті дівчини. Новела "Модри Камень" написана в романтично-піднесеному стилі. Несміливе і нерозквітле кохання, яке зароджувалось між радянським бійцем і словацькою дівчиною, виступає як засудження війни. Це засудження значно глибше за інші фактори, бо немає нічого страшнішого за вбите прекрасне людське почуття.

Важливим прийомом є непомітне й органічне злиття авторської мови з думками персонажів. За допомогою такого засобу посилюється емоційна напруженість, глибина психологізації.

Головні герої: радянський (безіменний) боєць-розвідник, його напарник Ілля, словацька дівчина Тереза, Терезина мати.

Сюжет: Новела складається з п'яти розділів. Найменшим за розміром є перший, найбільшим – другий.

Експозиція: оповідач зі сховку спостерігає за дівчиною.

Зав'язка: прихід партизанів (оповідача і його друга Іллі) у дім Терези і її матері.

Розвиток дії: перебування партизанів в словацькому домі, їх відхід.

Кульмінація: розповідь матері про те, як забрали Терезу, про її останні хвилини..

Розв'язка: спогади-мрії оповідача про кохану.

Проблематика:

Джерело:Модри Камень (аналіз, паспорт твору) — Олесь Гончар: жанр, тема, ідея, комопзиція, проблематика, характеристика героїв на УкрЛіб (ukrlib.com.ua) 

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆, зміст новели.  Продовжіть речення.

Д/З:Знати зміст твору,зробити паспорт твору.