15.01.2024

Тема.Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи.


Мета уроку:Ознайомити учнів із проблемою бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи;Розкрити причини та наслідки цієї проблеми;Виховувати усвідомлення важливості духовності для людини.Розвивати вміння аналізувати художні твори, визначати їхній ідейно-художній зміст;Формувати навички самостійного мислення та аналізу;Вихувати критичне ставлення до дійсності.Виховувати усвідомлення важливості духовності для людини;Формувати моральні цінності.

Очікувані результати:учні повинні знати:Що таке духовність;Які причини та наслідки бездуховності;Які художні твори порушують проблему бездуховності.Аналізувати художні твори, визначати їх ідейно-художній зміст;Формулювати власну думку щодо проблеми бездуховності.

Слово вчителя.

Людина прийшла в цей світ,щоб бути щасливою. А що ж таке щастя? Скільки людей – стільки й думок. Але важливо, щоб ми і наші близькі були здорові, мали вірних друзів, родинне тепло й матеріальні статки. Яке ж місце займають останні?

Я думаю, що важливе. Але потрібно, щоб кожен із нас у будь-якій ситуації залишався людиною. Адже, коли накопичення грошей, багатства стає самоціллю,- це небезпечно. Жадоба, скнарість, заздрість руйнують душу, підточують духовне і навіть фізичне здоров’я людини.

Іван Карпенко-Карий у трагікомедії « Сто тисяч» показав нам ставлення своїх персонажів до матеріальних цінностей, їх накопичення. Автор намагався достукатися до серця кожного. Він хотів, щоб ми, читаючи твір, самі змогли зробити висновки: що для нас гроші,яке місце в нашому житті вони займають, який позитив і негатив від них.

Іван Карпенко-Карий у своїй п’єсі змальовує проблеми тогочасного суспільства, яке культивує думку про те, що цінність людини вимірюється кількістю грошей, які вона має. Тому в бажанні здобути гроші люди здатні на все, навіть втратити душу. Калитка говорить: « Краще втратити душу, ніж така потеря». Звичайно, не можна погодитися з цим висновком, адже немає нічого ціннішого в людини, ніж життя. Ми не знаємо, який був Калитка в молодості, що сприяло розвиткові у ньому скнарості, але знаємо закінчення – повне розчарування, втрата грошей і мети, відчай.

Твір Івана Карпенка-Карого не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Адже і зараз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне й найдорожче, для яких гроші затьмарили все.

Отже,потяг до надмірного збагачення руйнує душу людини. Ми сміємося, читаючи п'єсу. Але це «сміх крізь сльози».

У житті є багато важливих речей: здоров’я, людські стосунки, почуття. А гроші? Що гроші? Я бажаю, щоб грошей у вас було стільки, щоб ви про них ніколи не думали.  

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,дайте відповіді на питання(усно).

Д/З:Зробити хмаринку слів до слова "Гроші",прикріпити на перевірку в ЕЩ.