05.03.2024

Тема.Павло Загребельний «Роксолана» - масштабний історичний роман про часи XV-XVI ст. про дивовижну долю дівчини з Прикарпаття - дочку священика з міста Рогатин Івано-Франківської області Лісовську Анастасію, яка стала дружиною Сулеймана І. Особливості композиції та сюжету роману. Його основні образи .

Мета уроку:Ознайомити учнів з історичним романом Павла Загребельного «Роксолана».Розкрити особливості композиції та сюжету твору.Проаналізувати основні образи роману.Виховувати інтерес до української історії та літератури.

Очікувані результати:Після уроку учні зможуть:Визначити особливості композиції та сюжету роману «Роксолана».Проаналізувати основні образи твору.Висловити власну думку про історичну та художню цінність роману.Використовувати набуті знання для аналізу інших історичних романів.

Слово вчителя.

Історія написання роману

Джерелами натхнення для свого роману про Роксолану Загребельний називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського «Історія Туреччини», в якій Роксолані відведено близько 20 сторінок, і три томи творів московського академіка Гордлевського про історію Туреччини. Також Загребельний особисто був у Туреччині — в місцях пов’язаних з Роксоланою. Відвідав місто Рогатин Івано-Франківської області, де народилася Настя Лісовська.

Прообразом Роксолани стала українська дівчина Настя Лісовська. Вона народилася у 1506 році у родині священика Гаврили Лісовського у Рогатині невеличкому містечку на Західній Україні. У XVI ст., воно було часткою Речі Посполитої, яка в той час потерпала від спустошувальних набігів кримських татар.

Влітку 1552 року юна донька священика потрапила у полон до татар. Згідно із легендою Настя втратила свою свободу якраз напередодні свого весілля.

Павло Загребельний повернув із легенди в історичний часопростір полонянку Роксолану, яка досягла вершини султанші, в деякій мірі трансформувала безправне становище жінки, традиційне для мусульманського світу.

Особливості композиції:

Особливості сюжету:

Основні образи:

Образ Роксолани у творі Загребельного
Загребельний у своєму романі надав багатогранний образ Анастасії Лісовської, яку всі знають як Роксолану. Автор показав її життя від дитинства, описав, в якій сім’ї виростала вона, якими були її батьки, що впливало на формування її як особистості. У результаті Роксолана постає перед читачем не просто турецькою султаною, а українкою, що досягла такого високого становища.
В образі Хюррем Загребельний втілив найкращі риси не тільки українських жінок, а взагалі – українського народу. Роксолана – справжня патріотка своєї країни. Опинившись далеко від рідної землі, живучи в розкоші і достатку, вона не забула про біди свого народу, про набіги татарських орд, які винищували міста і села, вбивали людей, брали в полон, а потім продавали на невільницьких ринках.
Маючи велику владу, найбільшу, що мала колись жінка в цій державі, Хюррем скористалася нею на благо рідної землі. Вона подарувала Батьківщині 40 вільних років, коли Україна могла повноцінно розвиватися і квітнути. Вона сприяла відбудові міст, церков у рідному краї, забезпечувала мир у своїй Вітчизні.

Роксолана постає перед читачем надзвичайно розумною жінкою, однією з найосвіченіших на той час. Її прагнення до знань було помітне ще в дитинстві, коли вона вчилася у вікарія Скарбського. Вже тоді була помітною її вдача, яка дісталася дівчині у спадок від матусі. Саме ця вдача допомогла їй стати султаною.
В образі Роксолани Павло Загребельний втілив найкращі риси українського національного характеру, риси, які дозволили дівчині-бранці стати султаною і залишитися могутньою у віках.

Життя Роксолани – це боротьба за виживання та помста. Вона водночас повелителька і рабиня. Роксолана у Загребельного мудра, досвідчена, тверда, а коли треба – ласкава. Вона ніколи не вимагає, а тільки просить; не лютує, а тільки скаржиться; не втручається в султанові справи, а тільки співчуває і допомагає. Вона палка патріотка свого краю, жорстока і смілива та добра й чутлива водночас. Саме оточення та обставини зробили з неї жорстоку інтриганку й лагідну жінку. Завдяки цим рисам вона змогла підкорити не тільки серце наймогутнішого султана, а й півсвіт
Джерело: https://dovidka.biz.ua/zahrebelnyi-roksolana-analiz-tvoru

Роман «Роксолана» - це масштабний історичний твір, який дає уявлення про життя України та Османської імперії в XV-XVI ст. Автор зумів створити цікаві та життєві образи історичних осіб. 

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,прочитайте роман 👇:   

ПОВНИЙ ТЕКСТ ТВОРУ 👉 "Роксолана" Павло Загребельний

Д/З:с.275-276-опрацювати статтю.Знати зміст твору.