21,23.02.2024

Посилання на урок   

РМ №4. Конкурс на краще виразне читання поезій Ліни Костенко. 

 

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творами Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, зв’язно висловлювати свої думки; розвивати образне мислення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.

Очікувані результати:Учні знатимуть: тематику віршів Лфни Костенко;поняття «ліричний герой»;основні художні образи і тропи.Учні вмітимуть:виразно читати вірші, акцентуючи увагу на засобах виразності мови;пояснювати, за допомогою яких художніх засобів створено образи-персонажі поезії;порівнювати емоції і почуття ліричного героя із власним сприйняттям і баченням природи. 

Слово вчителя.

Ліна Костенко – поетеса виняткового таланту, яка в найтяжчих умовах не пішла на компроміс із совістю, не продала свого таланту, не кривила душею, залишилася стійкою у своїх переконаннях.

Щоб краще зрозуміти думку автора, ідею про те, що духовне багатство – найбільший скарб, необхідно не тільки знати зміст, а й виразно читати, передаючи почуття, переживання поета. Сьогодні ми розкриємо глибинність думок у поезіях, спробуємо зрозуміти внутрішній світ ліричної героїні .

Філософська лірика

Основні мотиви:

        утвердження нерозривного зв’язку поколінь;

        особистої відповідальності кожної людини за майбутнє;

        роздуми про сутність поезії, роль Слова в житті народу;

        проблема деградації, змізернення людської душі.

Є одвічні питання, які хвилюють людство протягом століть. Поетеса порушує проблему справжніх цінностей, сенсу у житті людини, духовності і бездуховності. 

Виразне читання поезії  "Страшні слова, коли вони мовчать" 

Запитання до поезії:

Художній аналіз.

«Авторка звіряється: слова – ніби живі згустки, що ввібрали у себе радощі й болі мільярдів людей, які їх промовляли. Чутлива душа поета все це вловлює, тому з побожним страхом ставиться до слова. Тим паче коли усвідомлює своє надскладне завдання: сказане мільярди разів слово треба вимовити, як уперше, треба сказати так, як до тебе ніхто й ніколи не говорив. Лише тоді це буде справжня поезія – «завжди неповторність, якийсь без­смертний дотик до душі» (В. Пахаренко).

Митець несе велику відповідальність перед людьми за свої слова, творіння, адже до нього прислухаються, йому вірять. Як важливо сказати щось своє, неповтор­не, вагоме, яке б зачепило душу людини, підтримало її, розрадило. Ліна Кос­тенко переконана: якщо ти справжній поет, то твоя «поезія — це завжди не­повторність, якийсь безсмертний дотик до душі». Ці слова, які є головною думкою поезії, стали афоризмом.

Виразне читання поезії :"Моя любове! Я перед тобою."

Запитання до поезії:

Художній аналіз.

У поезії Л.Костенко «Моя любове, я перед тобою» інтимний мотив тісно переплітається з філософським. Якою б сильною не була любов, лірична героїня Ліни Костенко нізащо не згодиться стати рабою почуття, вона прагне зберегти себе як особистість. У вірші «Моя любове! Я перед тобою...» вона просить любов не допустити до того, «щоб світ зійшовся клином», щоб зникло з її життя те, для чого вона живе. І якщо таке станеться, якщо вона заплутається в дрібницях, розміняє на спотички свої широкі дороги, то кості гордих її предків «перевернуться в гробницях».

Любов не могла зупинити мужніх воїнів, відвернути їх від бою, від їхніх ратних обов’язків перед Батьківщиною. Ліричні героїні Ліни Костенко кохають ніжно, віддано, але це прекрасне почуття не затьмарює їм світу, не відбирає розуму, не робить слухняними і покірливими. Воно може принести сльози чи щасливу посмішку, горе чи радість, але ніколи не зможе примусити людину забути, хто вона є і яке її призначення на землі.


Виразне читання поезії :"Вечірнє сонце, дякую за день!"

Запитання до поезії:

Художній аналіз.

Для кожної людини надзвичайно важливими є вміння радіти життю, його незвичайним і буденним подарункам. Ліна Костенко щедро наділена оцим даром радості, умінням відчувати неповтор­ність кожної хвилини, талантом ділитися з усіма своєю трепет­ною любов’ю, своїм щастям буття.

Лірична героїня вдячна за кожен прожитий день: «Вечірнє сонце, дякую за день!». Пересічна людина не помічає краси навколишнього світу, а Ліна Костенко здатна віднайти прекрасне у найнепримітніших речах. У своїй любові до всього сущого вона ніби зливається з природою, стає гармонійною й невід’ємною її частиною.

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал та дайте усні відповіді на запитання ☝️ 

Д/З:Зробити ідейно-художній аналіз поезії на вибір.Прикріпити на перевірку в ЕЩ.