16.05.2024

Посилання на урок  

Тема.Складне речення з іншими видами синтаксичного зв'язку. 

Мета уроку:Систематизувати та узагальнити знання учнів про складне речення з іншими видами синтаксичного зв'язку;Розвинути вміння визначати види синтаксичного зв'язку в складному реченні;Вдосконалити навички аналізу складних речень;Виховувати почуття мовної культури.

Очікувані результати:Учні знають основні характеристики складного речення з іншими видами синтаксичного зв'язку;Учні вміють визначати види синтаксичного зв'язку в складному реченні;Учні вміють аналізувати складні речення;Учні правильно вживають складні речення з іншими видами синтаксичного зв'язку в мовленні.

Слово вчителя.

Складні речення з різними видами зв'язку складаються з трьох і більше частин, які можуть бути поєднані різними видами зв'язку: сурядним і підрядним, сполучниковим і безсполучниковим.

Такі речення називаються ще складними синтаксичними конструкціями.

Приклад:

Ти до мене прийшла не із казки чи сну, і здалося мені, що стрічаю весну (В.Симоненко).

У цьому реченні перша частина поєднана сурядним зв'язком (сполучник і ) зі складнопідрядним (друга й третя частини; сполучник що).

[  ], і [  ], (що ).

Приклад:

Мати вірила: земля усе знає, що говорить чи думає чоловік (М.Стельмах).

У цьому реченні між першою та другою частинами наявний безсполучниковий зв'язок, а між другою й третьою - сполучниковий підрядний (сполучне слово що).

[  ]: [  ], (що ).

Приклад:

Ми не святі, у нас були гріхи, але боролись ми за правду сміло (Д.Луценко).

У цьому прикладі маємо безсполучниковий зв'язок між першою та другою частинами й сполучниковий сурядний (сполучник але) між другою та третьою.

[  ], [  ], але [  ].

Приклад:

А правду каже приказка стара: тоді є щастя-втіха, коли своя у тебе стріха, а під чужою не шукай добра (Б.Грінченко).

У цьому реченні між першою та другою частинами безсполучниковий зв'язок, між другою та третьою підрядний (сполучне слово коли), між третьою й четвертою сурядний (сполучник а).

[  ]: [  ], (коли), а [  ].

 

Розділові знаки між кожними двома частинами складних синтаксичних конструкцій ставляться так само, як і між будь-якими двома частинами складносурядних, складнопідрядних чи безсполучникових речень.

Джерело:Складне речення з різними видами зв'язку — урок. Українська мова, 9 клас. (miyklas.com.ua) 


Синтаксичний розбір складного речення

1. Тип речення (складносурядне, складнопідрядне, безсполучникове).
2. Сполучниковий чи безсполучниковий зв’язок, тип сполучників.
3. Види підрядних речень.
4. Характер підрядності (якщо речення скла­д­но­під­ря­д­не з кількома під­ря­д­ними):


Тоню охоплює лихоманкове збудження, дріж, трепет, що це вони з Віталиком аж куди до­бу­ли­ся, одні-однісінькі опинились на цьому ос­т­рі­в­ку, як робінзони, де їх оточує химерне за­лі­з­не бескеття. (О. Г.)

Це складне, складнопідрядне речення з кі­ль­ко­ма підрядними. Головне речення (про­чи­ту­єть­ся): Її охоплює лихоманкове збудження, дріж, трепет.
Перше підрядне речення…що це вони з Ві­та­ли­ком аж куди добулися, одні-однісінькі опи­ни­лись на цьому острівку — стосується го­ло­вно­го речення в цілому і має причинове під­ря­д­не значення. Сполучник що тут не типовий для приєднання обставинного підрядного при­чи­но­во­го речення.

Друге підрядне реченняде їх оточує хи­ме­р­не залізне бескеття — має подвійну за­ле­ж­ність від головного, бо воно може ко­ор­ди­ну­ва­ти­ся дво­ма питаннями опинилися де? і на острові яко­му?, тобто підрядне речення ні­би­то може бути чи обставинним місця, чи озна­ча­ль­ним; бі­ль­ше граматичних підстав вва­жа­ти його озна­ча­ль­ним, бо дієслово опинилися вимагає свого поширення обставиною на ос­т­ро­ві, а до неї ужито означення — підрядне ре­чен­ня.

Синтаксичний розбір складного речення із різними видами зв’язку

1. Тип речення.
2. Частини складного речення.
3. Кожну частину розглянути окремо як просте або складне речення.
4. Схема речення.

Набравши висоту, літак знову почав від­ри­ва­ти­ся від реального світу, хоч і не міг ма­не­в­ру­ва­ти, бо праворуч і ліворуч тяглися білі тра­си по­ві­т­ря­них доріг, а часом виринав на овиді якийсь інший швидкохідний літак. (Ю. Мей­геш)

1. Це речення складносурядне з підрядністю — складається з двох сурядних частин (межа від зіставного сурядного сполучника а: а часом…)
2. Перше сурядне речення за структурою скла­д­не — з двома підрядними у послідовному під­ря­д­но­му зв’язку.
Граматичний аналіз: головне речення — На­бра­в­ши висоту, літак знову почав відриватися від реального світу; перше підряд­не — допустове, дру­ге підрядне — причини.
3. Друге сурядне речення — зіставне, спо­лу­ч­ни­ко­ве, приєднане за допомогою сполучника а; за структурою — просте, двоскладне, по­ши­ре­не, не­ускладнене.

Завдання на урок:

Щастя подібно метелику: чим більше ловиш його, тим більше воно вислизає, але якщо ви перенесете свою увагу на інші речі, воно прийде і тихенько сяде вам на плече.

 Прикріпити на перевірку в ЕЩ.

Д/З:Повторити тему "Складне речення.Його види".

ПОВТОРЕННЯ: