29.04.2024

Тема.РМ № 4. Написання листа авторові улюбленої книжки (письмово).

Мета уроку:Навчити учнів писати листи авторам улюблених книг;Розвинути в учнів навички самостійного висловлення думок та почуттів;Ознайомити учнів з етикетом ділового листування;Виховати в учнів любов до читання та повагу до авторів.

Очікувані результати:Учні зможуть написати лист автору улюбленої книги, дотримуючись правил ділового листування;Учні зможуть висловити свої враження від книги та поділитися своїми думками з автором;Учні зможуть поставити автору цікаві запитання;Учні зможуть подякувати автору за його творчість.

Слово вчителя.

Листування   один із видів письмового спілкування. Лист – це написаний текст, метою якого є повідомлення про щось адресата. 

Листи бувають ділові (службові) та особисті (приватні).

Ділове листування відбувається між установами або працівником та установою. Вони складаються за певними зразками в офіційно-діловому стилі. Особисті листи – це листи до рідної та близької людини, до друга чи знайомого, до улюбленої людини, до друга чи знайомого, до улюбленого письменника чи актора. Такі листи не відзначаються строгістю форми. Мовлення приватного  листування невимушене. У текстах особистих листів поєднуються ознаки різних  стилів, зокрема розмовного та художнього.

В особистому листуванні існують певні традиції. Розпочинається лист звертанням. Через звертання, як правило, висловлюється ставлення до адресата (повага, любов, ніжність). Чемна людина завжди поцікавиться життям адресата – його здоров’ям, успіхами. Далі йде виклад того, про що хочуть сповістити. Вихована людина ніколи не нав’язує своїх думок, тому використовує вставні слова та сполучення слів (на мою думку, здається , як на мене тощо.) Закінчується приватний лист побажаннями та прощання. Підпис є обов’язковим. Ознакою культури є зазначення дати написання листа.

У тексті листа необхідно вживати етикетні формули (слова ввічливості). Це слова привітання і прощання, найрізноманітніші побажання, слова вибачення (скажімо, за турботи, завдані висловленням  певного прохання).

Зразок листа до В.Винниченка:

Доброго дня, шановний Володимире Івановичу. Пише Вам учень Шептенко Максим. У 6 класі ми читали написане Вами оповідання “Федько-халамидник”, Цей твір, а особливо його фінал, справив на мене велике враження, тому я вирішив написати листа.

У багатьох казках, байках, оповіданнях, що ми вивчали на уроках української літератури, розповідається про боротьбу добра і зла. Ви в оповіданні “Федько-халамидник” показали це на прикладі двох хлопців так яскраво, що вже не вважаєш Федька розбишакою, відчуваєш симпатію, повагу до нього, як до особистості.
Федько спочатку постає задерикуватим хлопчиком, який робить шкоду сусідам, своїм одноліткам не дає гратися. Але читаючи далі про дружбу Федька з Толіком, розумієш, що Як на мене, Федько – чесна і порядна людина. Він, нічого не приховуючи, розповідає батькам про те, чому на нього усі гніваються. Він ніколи ні за кого не ховався, як його друг Толя, та і другом його назвати можна лише умовно. Який же це друг, котрий не захистив товариша, не розповів правди, бо боявся, що буде покараний.
Толя, на мою думку, – зла, хитра людина. А випадок із чижиком показує, що він усе життя буде хитрим, боягузливим, брехливим. Навіть смерть друга не вплинула на цього хлопця. Толя – це хлопчик слабкий не тільки фізично, але й духовно.
Бешкетування можна пробачити Федькові, бо в нього добре серце і багато гарних рис. Хоча б те, що він намагався врятувати Толю, розуміючи, що може загинути сам.
Мені б дуже хотілось, щоб у мене, та й в усіх були такі друзі, як Федько, – добрі, чесні, на яких можна покладатися. І якомога менше таких, як Толік, – брехливих, злих, що рятують тільки себе, зраджуючи друзів

Сьогодні, коли навколо так багато черствості й ненависті, треба виховувати в собі риси характеру, властиві Федькові-халамиднику, і позбуватися рис, які мав Толя.

Володимире Івановичу, я читав, що в дитинстві Ви дуже нагадували свого ж таки літературного героя — Федька-халамидника, змалку чинили наперекір загальноприйнятому, домагалися свого всупереч усіляким обставинам. Мені було б цікаво дізнатися, чому Ви вирішили стати письменником? Можливо, на це вплинув якийсь випадок із життя? Буду чекати на Вашу відповідь.

Пам’ятка для учня

Лист – передача на письмі особистих вражень і думок.

Складові елементи листа:

1. звертання до адресата, вітання;

2. вступ, у якому засвідчити обізнаність із життям і творчістю письменника;

3. основна частина: висловлення власних вражень і думок про його твори;

4. закінчення, побажання й запитання до письменника.

5. підпис, місце написання.

Комунікативна мета художнього листа – емоційний вплив на адресата.

Критерії оцінки художнього листа:

1) наявність всіх структурних елементів тексту (звертання, розповідь, побажання, підпис);

2) переконливість і емоційність мовлення;

3) доречність, доказовість цитат;

4) особисті відкриття, новаторство;

5) доброзичливість та повага до співбесідника;

6) емоційність та оптимізм.

Джерело:Написання листа авторові улюбленої книги - В школі (vshkole.in.ua) 

🔴 Завдання на урок:


Д/З:Повторити творчість В.Чемериса.