29.03.2024

Тема.Ступені порівняння прикметників. Відмінювання прикметників.

Мета уроку:Ознайомити учнів з ступенями порівняння прикметників.Навчити утворювати та використовувати ступені порівняння прикметників.Ознайомити з відмінюванням прикметників.Розвивати навички аналізу тексту, критичного мислення, мовленнєву культуру.

Очікувані результати:Учні знатимуть, що таке ступені порівняння прикметників.Учні зможуть утворювати та використовувати ступені порівняння прикметників.Учні розумітимуть, як відмінюються прикметники.Учні зможуть правильно відмінювати прикметники.Учні зможуть використовувати знання про ступені порівняння та відмінювання прикметників у власному мовленні.

Слово вчителя.

Якісні прикметники мають два ступені порівняння: вищий і найвищий.

Вищий ступінь порівняння означає, що в одному предметі є більше певної якості, ніж в іншому подібному: Дніпро довший від Бугу.

Найвищий ступінь порівняння означає, що в одному предметі є найбільше певної якості в порівнянні з усіма іншими подібними: Київ - найдавніше місто в Україні.

Відмінювання прикметників

Прикметники, змінюючись за родами, відмінками й числами, відповідають на такі питання:

1)

називний

— який? яка? яке? які?;

2)

родовий

— якого? якої? якого? яких?;

3)

давальний

— якому? якій? якому? яким?;

4)

знахідний

— який? або якого? яку? яке? які? або яких?;

5)

орудний

— яким? якою? яким? якими? ;

6)

місцевий

— (на) якому? якій? якому? яких?

Усі прикметники відмінюються за одним зразком без винятків. Є лише невелика різниця у вживанні букв а, у, е, и та я, ю, є, і в закінченнях твердої і м’якої груп.

До твердої групи належать прикметники з основою на будь-який твердий приголосний: гарячий, чужий, короткий, зелений, братів, сестрин.

До м’якої групи належать прикметники з основою на м’який [нˊ]: синій, давній, ранній, пізній. Сюди належать також безкраїй, довговіїй, короткошиїй з основою на [й].

Нижче в таблиці наведено буквені (не звукові) закінчення прикметників за родами, числами і групами.

У середньому роді прикметники мають такі самі закінчення, як і в чоловічому, за винятком лише називного й знахідного відмінків, де в середньому роді виступає закінчення (): зелене, синє.

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆 ,с.242-243-опрацювати матеріал,впр.683,693-усно.   

Д/З:Виконати  тести на платформі Мій+ за 29.03.2024.   

ПОВТОРЕННЯ: