20.12.2023

Посилання на урок 

Тема.ПЧ.Андріан Кащенко. «Над Кодацьким порогом». 

Мета.

Очікувані результати:учні повинні:


Слово вчителя.

Розповідь про Адріана Кащенка. 

АДРІАН ФЕОФАНОВИЧ КАЩЕНКО (01.10.1858–16.03.1921) 

  Надзвичайно популярний на початку ХХ століття автор повістей та оповідань на теми запорізького козацтва, його життя і подвигів, побуту і звичаїв. 

Не претендуючи на глибокі історичні розвідки, ґрунтовані на конкретних фактах і подіях, його твори приваблюють щирістю, ліризмом, болем, сприяють пробудженню почуття національної єдності. 

  Адріан Кащенко народився на хуторі Веселий Олександрійського повіту Катеринославської губернії (нині Вільнянського району Запорізької області) у родині небагатого поміщика. У Адріана було п’ятеро братів і четверо сестер, найбільше дружив з Миколою, старшим братом. 

1865 р. — навчання в гімназії, переходить до юнкерського училища (Катеринослав), яке закінчив у 70-х роках. Декілька років перебував на військовій службі, проте військова служба не припала йому до душі. Вийшовши у відставку, він працює на різних посадах у залізничному відомстві в Катеринославі, Пермі, Петербурзі, Туапсе. У 1913 році знову повертається до роботи контролера на залізниці в Катеринославі. 

Історія рідного краю захоплювала письменника ще з дитинства: «Чому люди ніяк не впорядкуються так, щоб усім було добре жити і всім було вільно, так як вміли жити наші запорожці». А. Кащенко відвідав запорозькі степи, руїни Січі, фортецю; схилявся над могилами славних вільних лицарів. Він є автором кількох історичних оповідань: «Запорозька слава» (1907), «На руїнах Січі (1907), «Мандрівка на пороги» (1916) та історичних повістей «Під Корсунем» (1913), «У запалі боротьби» (1914), «Зруйноване гніздо» (1919), історичного нарису «Великий Луг запорізький» (1917). 

(Звертається увага учнів на виставку книг Адріана Феофановича.) 

У багатьох його творах виведені постаті національних героїв України: «Над Кодацьким порогом» — про гетьмана Івана Сулиму, «Про гетьмана Сагайдачного», «Кость Гордієнко-Головко — останній лицар Запоріжжя», «Про гетьмана козацького Самійла Кішку», «Славні побратими». 

Бере участь у культурно-громадському житті столиці. 

  Листується з Оленою Пчілкою. 

  У 1917–1918 рр. у Катеринославі організовує Українське видавництво, де друкує свої останні твори. 

  Помер письменник 16 березня 1921 року у Катеринославі (нині Дніпропетровськ).  

Паспорт твору А. Кащенка «Над Кодацьким порогом» .

Тема: зображення боротьби запорожців під керівництвом І. Сулими проти турецьких, польських загарбників рідної України. 

Ідея: уславлення мужності, сміливості, винахідливості, заздрості (Конецпольський, старшина реєстрових козаків). 

Основна думка: «...розбрат між українцями й зрада минуться і між ними запанує єднання». 

Жанр: історична, соціально-психологічна повість. 

Повість — епічний твір середнього розміру, в якому змальовано життя одного чи кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу; займає проміжне місце між оповіданням і романом. 

Композиція. 

Експозиція: поляки вирішують збудувати над Кодацьким порогом фортецю. 

Зав’язка: похід І. Сулими із козацтвом до Азова. 

Розвиток подій: запорожці під керівництвом І. Сулими відвідали Аслан-город, Очаков, пропливли неподалік від кримських гір Бабуган та Чатир-Даг, повз Кафу. І скрізь козацтво намагалося допомогти своїм побратимам, визволяли їх з неволі. 

Кульмінація :зрада козацької старшини І. Сулими; суд над гетьманом у Варшаві. 

Розв’язка: смерть І. Сулими.  

 Проблематика твору: 

                                                                                                              • вірність і зрада; 

• любов і ненависть; 

• дружба і заздрість; 

• щирість і користь. 

Завдання на урок:перегляньте відеоурок,прослухайте аудіокнигу,зробіть  порівняльну характеристику Конецпольського і Сулими,прикріпіть на перевірку в ЕЩ.

Д/З:Підготувати доповідь про улюбленого письменника-земляка.