11.01.2024

Посилання на урок  

Тема.Інтимна лірика В. Симоненка («Є в коханні і будні і свята»). 

Мета: ознайомити з життям і творчістю поета В. Симоненка – одного з найяскравіших представників цієї доби, зацікавити його особистістю та  творчістю;розвивати аналітичне, критичне мислення, навички  самостійного підбору інформації, її опрацювання; поглиблювати вміння виділяти головне, робити узагальнення та висновки, аналізувати ліричний твір; виховувати активну громадянську позицію, почуття патріотизму, любов до літератури, повагу до митців української літератури.

Очікувані результати: учні вміють розповідати про „шістдесятництво” в українській літературі, називають його представників; знають матеріал про життєвий і творчий шлях В.Симоненка, уміють виразно читати й аналізувати його твори, висловлюють власні враження та думки. 

Слово вчителя.

Робота над поезією «Є в коханні і будні і свята»  В.Симоненка.


Є в коханні і будні, і свята,

Є у ньому і радість, і жаль,

Бо не можна життя заховати

За рожевих ілюзій вуаль.


І з тобою було б нам гірко,

Обіймав би нас часто сум,

І, бувало б, темніла зірка

У тумані тривожних дум.


Але певен, що жодного разу

У вагання і сумнівів час

Дріб'язкові хмарки образи

Не закрили б сонце від нас.


Бо тебе і мене б судила

Не образа, не гнів — любов.

В душі щедро вона б світила,

Оновляла їх знов і знов.


У мою б увірвалася мову,

Щоб сказати в тривожну мить:

— Ненаглядна, злюща, чудова,

Я без тебе не можу жить!.. 

Аналіз вірша «Є в коханні і будні і свята» Рік написання — 1961 Жанр: ліричний вірш.

Різновид лірики: інтимна (особиста). Мотив: кохання.

Тема: зображення почуття ліричного героя, його готовності сприймати все добре й все погане в житті, радіти і насолоджуватися кожним днем.

Ідея: возвеличення сили справжнього кохання. Автор поєднує все це з філософськими роздумами про сенс життя.

Головна думка: кохання – це не лише радість. Інколи воно приносить муки, страждання. Проте не варто розчаровуватися.  Адже якщо чекати свою вірну любов, то вона обов’язково прийде. «Є в коханні і будні і свята»

Художні засоби: Вся поезія пронизана внутрішнім протиставленням (є в коханні і будні, і свята, є  у ньому і радість, і жаль; ненаглядна, злюща, чудова) Епітети – тривожні думи; дріб’язкові хмарки. Метафори — обіймав би нас часто сум; дріб’язкові хмарки образи Не закрили б сонце від нас. Риторичний оклик — я без тебе не можу жить! Анафора — є в коханні і будні, і свята,  є у ньому і радість, і жаль. Асонанс — в коханні і будні, і свята,  є у ньому і радість, і жаль. 

Отже,інтимна лірика з-під пера Василя Симоненка зачаровує своєю глибинністю та філософічністю. Його поезія «Є в коханні і будні, і свята» пронизана мудрими роздумами про людські стосунки. Ліричний герой переживає суперечності почуттів: Є в коханні і будні, і свята, Є у ньому і радість, і жаль, Бо не можна життя заховати За рожевих ілюзій вуаль.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,с.227-опрацюйте навчальний матеріал,занотуйте важливі відомості.

Д/З:вивчити поезію на вибір.