20.02.2024

Тема.Читацький практикум «Листи до матері з неволі» Валерія Марченка. «Ключі» до читання епістолярію. Листи Валерія Марченка як свідчення епохи. 

Мета: розкрити життєвий подвиг журналіста- правозахисника В.Марченка;на прикладі його життя формувати в учнів кращі людські якості: принциповість, почуття власної гідності, турботливість про рідних, людяність, стійкість.

Очікувані результати:учні знають біографію В.Марченка,розуміють життєвий подвиг діяча,уміють аналізувати прочитане.

Слово вчителя.

Він відкрито виступав проти русифікації, писав про Голодомор і висміював соціалістичний реалізм у літературі. Киянин-журналіст, схожий на французького актора Бельмондо, перекладач-філософ, учасник Української Гельсінської групи – це все про Валерія Марченка. Його з хворими нирками, за «нахабність», як сказав один зі слідчих, ув’язнили у табір суворого режиму на Уралі. Фактично прирікши на смерть. 

Звинувачення в «антирадянській пропаганді та агітації» Марченко отримав ще за статтю «Київський діалог», яку він уже на Уралі через два роки опише як найкраще з усього, що написав до свого 25-річчя. До неї епіграфом узяв перську притчу, бо йому подобався Схід «через орієнталістику (тут і Ніцшеве «Так мовив Заратустра»)» з його «всеохопною боротьбою» добра і зла. 

ОЗНАЙОМТЕСЯ з біографією В.Марченка 


«Листи до матері»

На 50-річчя Ніни Марченко у 1978-му році Валерій відправив вітальну листівку.

«Люба матусю! Ти – мій безцінний скарб, світло, що розсіює гнітючу темноту, МАТЕРІЯ добра, яку викликаю в уяві завжди, коли мені сумно чи боляче. Відчувати твої страждання (а я відчуваю їх, навіть якби ти надсилала чистий папір) і бути неспроможним нічим зарадити – синівський тягар не з найлегших. Але я вірю в нашу тріумфальну зустріч. Тому в День народження бажаю витримки, здоров’я і незгасності Твого оптимізму! Син», – написав він.

Історію життя, творчості, любові й сподівань Валерія Марченка – його мати зібрала у книгу «Листи до матері з неволі». Через брак коштів книга вийшла невеликим накладом.

«Видати б цю книгу масовим накладом, дати в кожну українську школу. І в Криму, і в Луганську… Тоді б і вибори проходили інакше, більш усвідомлено, може. Нема грошей… У країні така непомірна кількість мільйонерів із мільярдерами, особисті літаки, яхти. А на книгу «Листи до матері з неволі» грошей нема», – гірко сказав Семен Глузман.

1991 року Валерія Марченка було реабілітовано посмертно.

Мить

Минає? Ну нехай минає!

На те й хвилина, щоб минати.

Моя і – нічия. Зникає,

Неначе хмар гінкі фрегати.

І хоч усе на світі тлінне,

І в часу пам’ять непочата, –

довіку будуть в плечах плинних

купатись зорі і дівчата.

(Перекладено Валерієм Марченком під час першого арешту. Вірш польського поета Леопольда Стаффа)

Джерело:Валерій Марченко. Скарали на смерть за протидію русифікації (radiosvoboda.org) 

Завдання на урок:ОЗНАЙОМТЕСЯ з твором 👉 Листи до матері з неволі — Валерій Марченко, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) ,опрацюйте презентацію та відеоматеріал 👇.

Д/З:Знати зміст твору,підготуватися до бесіди за твором .

Чит. практикум. В. Марченко.pptx