22.02.2024

Посилання на урок    

Тема.РМ. Синонімія як засіб художньої виразності. Індивідуально- авторський стиль письменника. 

Мета уроку:Ознайомити учнів з поняттям синонімії.Розкрити роль синонімів у мові.Навчити учнів використовувати синоніми як засіб художньої виразності.Розвивати навички аналізу тексту.Виховувати багатство мови.

Очікувані результати:учні будуть:Знати:Поняття синонімії.Види синонімів.Роль синонімів у мові.Як використовуються синоніми як засіб художньої виразності.Поняття індивідуально-авторського стилю.Стиль елементи.Як стиль письменника робить його твори упізнаваними, оригінальними, цікавими.Вміти:Визначати синоніми у тексті.Використовувати синоніми для збагачення мови.Виразно читати текст, розуміючи його емоційне забарвлення.Визначати елементи стилю у текстах різних авторів.Називати приклади стилів відомих українських письменників.

Слово вчителя.

Індивідуально-авторський стиль - це сукупність мовних засобів, які використовуються письменником для вираження своїх думок, почуттів, ідей.

Стиль письменника формується під впливом:

Елементи стилю:

Стиль письменника робить його твори:

Поетична мова являє собою сукупність мовних елементів, які утворюють організовану систему виражально-образних засобів художнього зображення дійсності. Основу поетичної мови складає літературна мова з її нормативністю і стильовою диференціацією. Мовний стандарт не дозволяє письменнику вийти за рамки його звукової, семантичної і формально-граматичної системи.

Засоби поетичного зображення можуть варіюватися, видозмінюватися, зникати або вертатися до художньої мови. Мовна система багата, образна. У зв'язку з цим поетична традиція — це не тільки фактор використання певного мовного матеріалу, а й імпульс до семантико-емоційних інновацій, що дозволяють митцю створити індивідуальний образ на основі традиційно-символічного змісту.

Від майстерності письменника, від його мовної інтуїції і знання мовної системи залежить естетична своєрідність використаних ним традиційно-поетичних елементів, за якими і визначають художній стиль митця. В. Жирмунський стверджує: „Художній стиль письменника являє собою вираження його світогляду, втілене в образах мовними засобами“ [3, с 200].

Стиль автора — це та сукупність особливостей творчості, яка відрізняє його твори від творів інших письменників. Сукупність зображально-виражальних засобів митця є ефективною, коли закономірно поєднується в художню мотивовану систему. Носіями стилю є елементи форми художнього твору — від композиції до мовних виразових форм. Досліджуючи стиль певного письменника, виділяють стильову домінанту Стиль — це сукупність художніх особливостей літературного твору. В ширшому розумінні стилем також називають систему художніх засобів і прийомів у творчості окремого письменника, групи письменників (течії або напряму), цілої літературної доби [4, с 344].

Авторський стиль може видозмінюватися у зв'язку зі зміною тематики і проблематики, ідеології. Наприклад, у творах вітчизняної літератури відбито різні ідеології письменників: національні ідеї властиві творчому доробку Т. Шевченка, пізнім творам І. Франка, Лесі Українки, Є. Маланюка, О. Теліги, О. Ольжича, Ю. Липи, В. Симоненка, Л. Костенко, В. Стуса та ін., ідеї націонал-комунізму — М. Хвильового, комунізму — М. Бажана, О. Гончара, Ю. Смолича тощо, соціалізму — П. Грабовського, М. Коцюбинського, В.Винниченка та ін., демолібералізму — Д. Павличка, Ю. Андруховича, О. Забужко та ін.

Визначення особливостей індивідуального стилю митця залежить і від врахування певного художнього методу (літературного напряму). Наприклад, зразками барокового стилю у вітчизняній літературі є поезія М. Смотрицького, І. Величковського, Г. Сковороди, збірники проповідей „Меч духовний“, „Труби словес проповідних“ Л. Барановича, „Ключ розуміння“ І. Галятовського, козацькі літописи Г. Грабянки, С. Величка, Самовидця. Елементи бароко наявні й у творчості І. Котляревського, Т. Шевченка, П. Тичини, Є. Плужника, М. Хвильового, О. Довженка, В. Стуса, І. Драча, В. Шевчука та ін.

Джерело:Вивчення індивідуального і мовного стилю письменника (ukrlit.net) 

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇, опрацюйте теоретичний матеріал ☝️ ,§ 58-вивчити правила,вправа 608-усно. 

Д/З:Виконати тести на платформі Мій+ за 22.02.2024.