21.01.2024 та 02.02.2024


Тема.Богдан Лепкий. Коротко про письменника. «Мишка (Казка для дітей, для малих і великих)». Актуальні морально-етичні проблеми у творі. Збереження загальнолюдських цінностей – необхідна умова життя в суспільстві. 


Мета. Познайомити із життєвим шляхом Б. Лепкого.На прикладі твору Б. Лепкого «Мишка» розкрити трагічну і комічну ситуації, їхню роль у втіленні головної думки, притчової моралі і з'ясувати ідейно-тематичне спрямування казки, історію її написання. Розвивати активний словник школярів, уміння грамотно і вмотивовано довести власну думку, робити висновки, проводити аналогії з сучасним життям. Виховувати почуття поваги до людини праці, чуйності, відповідальності, чемності, зневажливе ставлення до підступності, жадності, егоїзму. 

Очікувані результати уроку:уччні знають:основні відомості про життя та творчість Богдана Лепкого;ідейно-художній зміст казки "Ведмедик";актуальні морально-етичні проблеми, порушені у казці;значення загальнолюдських цінностей для життя суспільства.Уміють:аналізувати художній твір, виявляючи його ідейно-тематичний зміст, художні особливості;визначати актуальні морально-етичні проблеми, порушені у творі;обґрунтовувати свою думку щодо важливості збереження загальнолюдських цінностей.


Слово вчителя.


Богдан Лепкий (повне ім'я — Богдан Теодор Нестор Лепкий) — український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, історик літератури, видавець, публіцист, громадсько-культурний діяч, художник.

Народився 9 листопада 1872 року в селі Кривеньке у сім'ї священика. Учився в Бережанській гімназії й аж у трьох університетах – Віденському, Краківському, Львівському.

Спочатку вчителював у Краківській гімназії, потім став професором української літератури Ягеллонського університету. З 1899 року жив у Кракові, хоча дуже сумував за Україною.

Серед друзів Б. Лепкого були І. Франко, В. Стефаник і багато відомих діячів культури.

У тридцятих роках ХХ століття Лепкий часто приїжджав із Кракова на Івано-Франківщину в село Черче лікуватися в місцевому санаторії. Промовистим фактом було те, що 1933 року сільська громада безкоштовно спорудила для нього будинок, назвавши його «Богданівкою».

У роки Другої світової війни старий, хворий письменник не тільки втратив роботу в університеті, а й зазнав переслідувань. Помер Б. Лепкий 21 липня 1941 року в Кракові.

Б. Лепкий — автор літературознавчих досліджень:«Василь Стефаник» (Львів, 1903), «Про житття великого поета Тараса Шевченка…» (Львів, 1911), «Маркіян Шашкевич: Характеристики українських письменників» (Коломия, 1912), «Про Шевченків „Кобзар“» (Львів, 1914), «Чим жива українська література?» (Відень, 1915), «Про життя і твори Тараса Шевченка» (Вецляр, 1918), «Пушкін» (1939), двотомного науково-популярного «Начерку історії української літератури» (Коломия, т. 1. — 1909; т. 2. — 1912), праці «Наше письменство: Короткий огляд української літератури від найдавніших до теперішніх часів» (Краків, 1941), розвідок про творчість І. Котляревського, Марка Вовчка, П. Куліша, Ф. Достоєвського, М. Гоголя, Л. Толстого, статей та спогадів про І. Франка, М. Коцюбинського, В. Липинського, нарисів і статей польською мовою про творчість Ю. Федьковича, М. Драгоманова, М. Старицького, Л. Глібова, М. Рильського, П. Тичини, Є. Плужника, М. Драй-Хмари та інших.

Ознайомитися з твором можна тут:Мишка — Богдан Лепкий, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 

Літературний паспорт твору «Мишка»

Автор. Богдан Лепкий.

Тема: відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни.

Ідея:возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя; засудження жадності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей.

Основна думка:«Хіба ж папір важніший за життя».

Жанр. Соціально-побутова казка.

Продлематика:

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,дайте усні відповіді на питання:  

- Чи можна вважати мишку позитивним героєм твору? 

- В чому полягають особливості назви твору? 

- Чому вчить нас ця казка? 

Перевірте себе:Богдан Лепкий "Мишка" - Вікторина (wordwall.net) 

Д/З:Зробити характеристику Мишки,прикріпити на перевірку в ЕЩ.