08.03.2024

Тема.Ступені порівняння прислівників. 

Мета уроку:Ознайомити учнів з поняттям ступенів порівняння прислівників.Навчити учнів правильно утворювати ступені порівняння прислівників.Ознайомити учнів з правилами вживання ступенів порівняння прислівників.Розвивати в учнів мовленнєві навички.Виховувати увагу до мовних явищ.

Очікувані результати:Після уроку учні зможуть:Визначити, що таке ступені порівняння прислівників.Навести приклади ступенів порівняння прислівників.Пояснити, як утворюються ступені порівняння прислівників.Правильно вживати ступені порівняння прислівників у мовленні.Використовувати ступені порівняння прислівників для вираження різних відтінків значення.

Слово вчителя.

Ступені порівняння прислівників

Ступені порівняння мають тільки прислівники, утворені від якісних прикметників за допомогою суфіксів -о, -е (гарний — гарно, добрий добре).

Ступенів порівняння є два — вищий і найвищий. Як і в прикметниках, форми ступенів порівняння прислівників вказують на більшу міру вияву названої ознаки. Порівняйте: розповісти докладно розповісти докладніше розповісти найдокладніше. Кожен зі ступенів порівняння має дві форми — просту і складену.

Проста форма вищого ступеня утворюється за допомогою суфіксів -ш-, -іш- та кінцевого прислівникового суфікса -е: веселіше, молодше.

Примітка
Якщо у прислівнику є суфікси -к-, -ок-, то під час творення форми вищого ступеня вони випадають і вживається суфікс -ш-: швидко –> швидше; глибоко глибше.

Під час утворення прислівників вищого ступеня за допомогою суфікса -ш- відбуваються ті самі звукові зміни, що й у прикметниках: дорого дорожче, близько ближче, високо вище.

Деякі прислівники вищого ступеня мають інші, ніж звичайні прислівники, корені:
погано — гірше,
добре краще,
багато більше,
мало менше.

Значення вищої міри ознаки може посилюватись додаванням слів ще, трохи, значно, куди: ще сильніше, куди швидше.

Проста форма найвищого ступеня утворюється від форми вищого ступеня за допомогою префікса най-: сильнішенайсильніше, легше найлегше.

Для підсилення можуть вживатися префікси як- і що-: якнайточніше, щонайкраще.

Складена форма ступенів порівняння прислівників утворюється додаванням до звичайного прислівника:

Завдяки такій близькості значень прості та складені форми ступенів порівняння прислівників є граматичними синонімами. Порівняйте:Найгрізніше мовчить гроза (Симоненко). — Найбільш грізно мовчить гроза.

Проте вживаються вони неоднаково: прості форми — загальновживані, складені — вживаються переважно в офіційно-діловому та науковому стилях: У стислому переказі зміст передається більш коротко, ніж у докладному. Найбільш повно правила орфографії викладено в “Українському правописі”.

Примітка
Складені форми ступенів порівняння можуть вказувати і на міру ознаки, меншу від звичайної. Тоді вживаються слова менш і найменш: Менш гостро відбувалося обговорення другого питання (Із газети). Найменш докладно описано службові частини мови (Із рецензії).

Джерело:Ступені порівняння прислівників – Українська мова та література (zno.if.ua) 

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇, опрацюйте теоретичний матеріал ☝️ ,с.158-вивчити правила,впр.344-усно. 

Д/З:Виконати тести на платформі Мій+ за 08.03.2024.