06.03.2024

Посилання на урок      

РМ. Усний докладний переказ тексту художнього стилю із творчим завданням Підготовка до усного контрольного переказу. 

Мета уроку:Удосконалювати вміння учнів:Докладно й послідовно переказувати текст художнього стилю.Зберігати стиль і мовні особливості тексту.Використовувати власні слова та синоніми.Додавати до переказу творче завдання.Розвивати:Мовленнєві та аналітичні здібності.Пам'ять, увагу, уяву.Творчі здібності.Виховувати:Любов до української мови та літератури.Почуття прекрасного.

Очікувані результати:Після уроку учні зможуть:Докладно й послідовно переказати текст художнього стилю:Визначити тему та основну думку тексту.Скласти план переказу.Переказати текст, дотримуючись логіки викладу.Використовувати відповідні мовні засоби.Зберігати стиль і мовні особливості тексту:Використовувати слова та речення, характерні для художнього стилю.Звертати увагу на епітети, метафори, порівняння та інші художні засоби.Передавати емоційний стан автора.

Слово вчителя.

Завдання на урок: Опрацюйте пам'ятку:

1. Уважно прочитайте (прослухайте) текст, який ви маєте переказати.

2. Обміркуйте зміст тексту, з'ясуйте значення незрозумілих слів (за словником).

3. Читаючи (слухаючи) текст удруге, записуйте в чернетці ключові слова, найяскравіші вирази; деякі слова, ужиті для зв'язку речень і абзаців тексту. Потім складіть план.

4. Користуючись своїми записами й складеним планом, розпочинайте написання чорнового варіанта переказу.

5. Залежно від творчого завдання внесіть відповідні зміни в текст переказу. Зауважте, що складений вами текст повинен бути завершеним і цілісним, підпорядкованим темі та основній думці.

6. Відредагуйте чернетку.


Прочитайте текст. Визначте стиль і тип мовлення. Складіть план, визначивши тему й мікротеми.

«АРКАН»

Танцювали самі парубки. Ставні легені побралися руками за плечі, зімкнулися в тісне, невелике коло. Під воркотіння цимбалів та баса ритмічно захиталися цілим колом з боку на бік, а потім разом, рвучко рушили в буряному коловороті, міцно б’ючи ногами в діл. В дужих і граціозних рухах парубків була сила, енергія, буйна веселість. Нічого більш прекрасного в розвагах людських, в красі молодечих веселощів мені не доводилось бачити.

Парубки танцювали старовинний гуцульський «Аркан». Тільки справжні сини гір, волелюбні предки могли залишити в спадщину онукам такий буйний і гордовитий танець. Легеня, що танцює «Аркан», не можна уявити з похиленою перед паном головою. Перед яким ворогом могли б схилитися буйні голови людей, що так гордо та високо підводяться в цьому залізному колі!

Я ніколи не знав, що одне споглядання народного танцю може дати людині таку велику втіху. Буйна радість цієї живої картини сповнила гордістю серце. Гуцульські легені ще танцювали «Буковинку», «Опришка». На початку ми ледве розрізняли ці танці українських горян. Всі вони були однаково сповнені зухвалого молодечого буйства і сили.

Танці наших верховинців і пристрасна музика до них чимось нагадували мені танці грузинів і осетинів. Якісь ледве вловимі спільні риси людської вдачі споріднюють вікову мистецьку культуру всіх горян, синів різних народів.

(Т. Масенко)

 Прочитайте текст удруге. Перекажіть усно за планом, доповнивши текст своїми роздумами про роль мистецтва танцю у відродженні національної культури й свідомості.

Д/З:Повторити типи та стилі мовлення.Підготуватися до контрольного переказу.

ПОВТОРЕННЯ: