19.02.2024

Посилання на урок   

Тема.Композиційний прийом «сну», його роль для розширення можливостей поетичного зображення. Сатиричний характер поеми. 

Мета: обговорити з учнями зміст та ідейну спрямованість твору Т. Шевченка «Сон», з'ясувати композиційний прийом «сну», його роль для розширення можливостей поетичного зображення; визначити сатиричний пафос поеми; розвивати вміння коментувати зміст твору, доводити власну думку; виховувати патріотизм, щиру зацікавленість творчою спадщиною Шевченка, людинолюбство, критичне ставлення до зла; прищеплювати любов до літературного слова.

Очікувані результати:учні зможуть: переказати зміст поеми, визначити тему та ідею; назвати проблеми, порушені у творі, та елементи сюжету; пояснити зміст епіграфа до поеми; відповідати на запитання, що стосуються   змісту твору та проблем, порушених у ньому, висловлюючи власні думки.

Слово вчителя.

Особливості композиції поеми «Сон» 

Назва поеми несе певне ідейне навантаження. Сон стає сатиричним прийомом, який дає поетові волю в сатиричному, гіперболізованому та символічному змалюванні суспільних вад. Слід визначити, що Т. Шевченко часто вдавався до такого прийому зображення і для виявлення своїх істинних настроїв, і для виявлення настроїв персонажів. Таким прийомом зображення написані твори «Сон» (1844), «Сон» (1847), «Сон» (1858), «Сестрі» (1859), «Поставлю хату і кімнату» (1860), «Буває, в неволі іноді згадаю» (1850), сон Оксани в поемі «Слепая», сон дівчат у «Відьмі. 

  Композиція поеми «Сон» дуже своєрідна. Поема побудована як широкий панорамний огляд. Сон героя поеми, а відтак і розповідь про нього, складається з трьох основних тематичних частин або картин. Героєві сниться, ніби він летить над Україною, далі над Сибіром і, нарешті, потрапляє до Петербурга, оглядає місто, а потім, зробившись невидимим, проникає в царський палац. У палаці він спостерігає, як розлючений цар дає стусани своїм сановникам, а потім стає свідком чудернацького перетворення царя на кошеня. Бачачи цю метаморфозу, герой поеми розсміявся; тоді цар на нього «як зикне» — він і прокинувся.

Тогочасна дійсніть нагадує швидше страшний сон або видіння божевільного, а не справжнє життя. І причиною цього автор вважає існуючий самодержавний імперський лад і владу царизму. 

У час, коли Шевченко написав цю поему, народження нового ще не було можливим, але вся поема перейнята ідеєю необхідності змін, утвердження демократичної влади народу та відродження державності України.

Джерела:http://www.ukrlib.com.ua,http://www.ukrreferat.com

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆, зміст поезії.  Дайте усні відповіді на запитання.  

Д/З:Вивчити напам’ять уривок з поеми« Сон» 👇

У всякого своя доля

І свій шлях широкий:

Той мурує, той руйнує,

Той неситим оком

За край світа зазирає,

Чи нема країни,

Щоб загарбать і з собою

Взять у домовину.

Той тузами обирає

Свата в його хаті,

А той нишком у куточку

Гострить ніж на брата.

А той, тихий та тверезий,

Богобоязливий,

Як кішечка, підкрадеться,

Вижде нещасливий

У тебе час та й запустить

Пазурі в печінки,

І не благай: не вимолять

Ні діти, ні жінка.

А той, щедрий та розкошний,

Все храми мурує;

Та отечество так любить,

Так за ним бідкує,

Так із його, сердешного,

Кров, як воду, точить!..

А братія мовчить собі,

Витріщивши очі!