21.03.2024

Посилання на урок       

Тема.Проблеми неординарних людей у суспільстві, їх знеособлення, свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності та мрії. 


Мета уроку:Ознайомити учнів з оповіданням Володимира Дрозда «Білий кінь Шептало».Проаналізувати проблеми неординарних людей у суспільстві, їх знеособлення, свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності та мрії.Зрозуміти складність та багатогранність цих проблем.Розвивати критичне мислення, творчі здібності, навички аналізу тексту.Виховувати почуття толерантності, поваги до особистості, любов до природи.

Очікувані результати уроку:Учні знають:зміст оповідання «Білий кінь Шептало»;про проблеми неординарних людей у суспільстві;про різні аспекти теми свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності та мрії.Учні вміють:аналізувати текст;висловлювати власні думки та судження;робити висновки;аргументувати свою точку зору.


Слово вчителя.

«Білий кінь Шептало» – одне з ранніх оповідань митця, написане в ті роки, коли після епохи жорстокої цензури література як один з видів мистецтва вперше розвивається в умовах практично повної свободи. Знято будь-які обмеження. В основі твору – алегоричні образи, які допомагають зрозуміти, хто є хто.

Проблеми людини в суспільстві — це завжди актуальна тема, яка відображає складні взаємини між індивідуумом та оточуючим середовищем. Давайте розглянемо ці аспекти, використовуючи оповідання Володимира Дрозда “Білий кінь Шептало” .

У цьому оповіданні кінь Шептало символізує незалежність та особистість. Він молодий, гарний, гордий, з густою гривою та сильними стрункими ногами. Його горда крута шия та впевнена хода відзначають його незалежний характер. Однак він працює в одному з господарств, виконуючи важку щоденну роботу разом з іншими конями. Інколи йому доводиться зазнавати ударів батогом від конюха Степана та хлопця-підпасича. Його предки були цирковими, але тепер він виконує нестерпно принизливу роботу, яка не має жодного відношення ані до краси, ані до мистецтва.

Ця алегорична розповідь показує, що може стати з людиною, якщо вона не використовує свого шансу бути вільною і стає покірною. Володимир Дрозд в основу свого твору поклав проблему формування особистості в умовах тоталітарної системи, де відрізнятися від інших було небезпечно і безглуздо. Це оповідання стало важливим відображенням гострої проблеми особистості в суспільстві, яка стояла перед людьми тогочасного Радянського Союзу.Таким чином, “Білий кінь Шептало” нагадує нам про важливість свободи, незалежності та відмінності в суспільстві, а також про те, що кожна особистість має свої мрії та дійсність, які варто відстоювати .


Білий кінь Шептало – це алегоричний образ. Автор зображує людину у стані внутрішнього роздвоєння. Підсвідомо вона хоче бути вільною,  не хоче приймати рабську долю, бути «як усі», опирається «сірій» буденності, але зазнає поразки у цій боротьбі. Людина змирилася зі звичним станом речей. Так і білий кінь, повертається додому, але навіть і подумати не зміг, що рідне подвір’я вже зачинене для нього. Проте він вирішив все-таки тут залишитися, тому «скільки зміг, просунув голову між двох жердин та й собі задрімав...»

Джерело:www.ukrlib.com.ua/tvory/printit.php?tid=11268

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,дайте усні відповіді на питання:


1. Чим білий кінь Шептало вирізнявся з-поміж інших? Яким ви його уявляєте?

2. Які якості притаманні героєві? Які думки завжди снують у його голові? 

3. Чому він часто тримався  пооддалік від табуна? Чи є щось спільне у поглядах Шептала і 

решти коней?

4. Яка найзаповітніша мрія Шептала?

5. Простежте за зміною почуттів героя і в яких епізодах це видно?

6. Як автор ставиться до свого героя? У чому він бачить його трагедію?

7. Яке ваше ставлення до головного героя? 


Д/З:Скласти сенкан до "Кінь Шептало".Прикріпити на перевірку.