25.03.2024

Тема.Юрій Винничук. «Оплески – це те, що мене окрилює». «Місце для дракона» – повість-казка про сучасний світ, де панують «драконячі закони». 

Мета уроку:Ознайомити учнів з життям та творчістю Юрія Винничука.Проаналізувати повість-казку «Місце для дракона».Зрозуміти авторський задум та особливості твору.Розкрити актуальність проблем, порушених у повісті.Розвивати критичне мислення, творчі здібності, навички аналізу тексту.Виховувати почуття справедливості, доброти, відповідальності за свої вчинки.

Очікувані результати уроку:Учні знають:основні віхи життя та творчості Ю. Винничука;зміст повісті-казки «Місце для дракона»;особливості твору;актуальність проблем, порушених у повісті.Учні вміють:аналізувати текст;характеризувати героїв;висловлювати власні думки та судження;робити висновки;аргументувати свою точку зору.

Слово вчителя.

 Юрій Винничук написав повість-казку про дракона, де розповідає історію про незвичного дракона, який все життя мріє не руйнувати, а створювати щось нове. Саме на прикладі цього дракона Грицька, автор намагався донести тему, що не завжди негативний герой чинить лише зло. Для того, аби зрозуміти характер та емоції головних героїв, то просто подивитись на зовнішній опис – недостатньо. Дракони завжди символізували постійні руйнування та винищення людей, але казка «Місце для дракона» розповідає зовсім іншу історію. 

Ідея написання твору «Місце для дракона» Юрія Винничука

Поезія-казка «Місце для дракона» Юрія Винничука була написана із особливою ідеєю – звеличити благородство, самопожертву, людяність, коли усі добрі якості перемагають жорстокі закони і підступність.

Книга «Місце для дракона» Юрія Винничука перевертає всі події шкереберть, адже те, що читачі звикли вважати злим – стає добрим, а те, що символізувало добро – тепер є злом. Величезний дракон, який мав би руйнувати усе на своєму шляху, нищити людей та будинки, натомість пише вірші, захоплюється природою та читає Біблію. Він живе у величезній печері, де навколо не останки людей та калюжі крові, а доглянути клумби із квіточками, а особливо мальвами, бо він їх дуже полюбляв. Своє полум’я він спрямовував лише догори, аби не завдати шкоди оточуючим.

Юрій Винничук доречно використав головну думку у творі «Місце для дракона», адже вона звучить наступним чином: «Якщо зла не буде, то звідки добро пізнаєш?»

Цей вислів є дуже влучним, оскільки саме зло завжди породжує добро. ЇХ постійне протистояння не даю спокою людям впродовж великої кількості сторічь. У творі «Місце для дракона» письменник продемонстрував те, що великий звір, який має свої «драконячі закони» може бути добрим другом і захищати себе та навколишнє середовище від небезпеки.

Окрім доволі влучного поєднання тематики та ідеї написання фантастичної казки «Місце для дракона» Юрієм Винничуком, автор зміг доцільно підібрати та порушити вагомі проблеми, які є актуальними і сьогодні. 

Композиція твору «Місце для дракона» Юрія Винничука

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,  прочитайте 👉 Місце для дракона — Юрій Винничук, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) .

Дайте усні відповіді на питання:

— Чим був занепокоєний князь люботинський?

— Чому дракон залишився без належного драконячого виховання?

— Чому пустельник не хотів учити дракона грамоті?

— Як дракон відреагував на виступ лицарів?

— Чому князь наказав загасити вогонь, який розпалили, щоб викурити дракона?

Д/З:Зробити характеристику Дракона Грицька.Прикріпити на перевірку.