21.02.2024


Тема.Поема Тараса Шевченка «Кавказ» - пристрасний відгук на тогочасну загарбницьку політику. Продовження теми національно-визвольної боротьби. 

Мета уроку.Навчальна:Ознайомити учнів з поемою Т. Шевченка «Кавказ».Розкрити ідейно-художній зміст твору.З'ясувати роль художніх засобів у творі.Виховувати почуття національної свідомості, співчуття до поневолених народів.Розвиваюча:Розвивати навички аналізу тексту, виразного читання, зв'язного мовлення.Збагачувати словниковий запас учнів.Розвивати творчі здібності.Виховна:Виховувати любов до України, почуття патріотизму.Виховувати повагу до інших народів.Формувати активну життєву позицію.

Очікувані результати:Учні знають зміст поеми «Кавказ».Учні розуміють ідейно-художній зміст твору.Учні вміють аналізувати текст, виразно читати, давати характеристику героям.Учні висловлюють власні думки та почуття щодо прочитаного.Учні виховані в дусі патріотизму, поваги до інших народів.

Слово вчителя.

Російський царат постійно проводив жорстоку колонізаторську політику. У 1817-1864 роках на Кавказі йшла війна, кінцевим результатом якої було входження його до складу Росії. Особливо загострилася ця боротьба в Північному Дагестані і Чечні, де її з 1834 очолив сміливий воєначальник Шаміль. Визвольний рух гірських народів набув релігійної оболонки. Однак,  незважаючи на це, не можна, не відзначити антиколоніального і антифеодального змісту руху горців Чечні і Дагестану, які вели справедливу визвольну боротьбу проти царського колоніалізму і хансько-бекського володарювання. Приєднання цих народів було проведено насильницькими методами, властивими царату. Тривала героїчна боротьба Кавказьких народів проти царських військ принесла горцям найбільшу славу. 


Поема «Кавказ» написана Шевченком у 1845 році у м. Переяславі.

Поема присвячена другу Т. Шевченка, Якову де Бальмену, який брав участь у війні на Кавказі й загинув там.

Хто ж такий Яків де Бальмен? Чому свою поему «Кавказ» Т.Шевченко присвятив йому?

Де Бальмен Яків Петрович (1813-1845) – граф, офіцер, художник-аматор. З роду офранцужених шотландців, які наприкінці XVII - на початку XVIII ст. переселились у Росію і дослужились до дворянського звання, мали маєток на Полтавщині. Яків де Бальмен захоплювався літературою, писав повісті з великою пошаною ставився до Шевченка, з яким познайомився 1843р. в селі Мойсівка. Художник-офіцер разом з М.Башиловим ілюстрував рукописний "Кобзар", що мав поширюватися серед слов`янських народів. Загинув у бою на Кавказі.

Як створювалася поема?

Тематика поетичних творів Т.Г.Шевченка періоду «трьох літ» значно розширюється. Поет пише поему "Кавказ" 18 листопада 1845р. в Переяславі. Безпосереднім поштовхом до написання твору стала загибель під час Даргинського походу царських Військ Якова де Бальмена – друга Тараса Шевченка. У смерті де Бальмена поет звинувачує не горців, а царат, який вів війну проти кавказьких народів. Т.Шевченко радів, що серед народів Російської імперії знайшовся хоч один, який протягом багатьох років захищав свою волю, мужньо вів боротьбу проти війська та завдавав йому поразки за поразкою. Горці, на жаль, не перемогли, та якщо об’єднаються всі народи, самодержавство впаде.

Фольклорист і письменник Олександр Афанасьєв-Чужбинський, який повернувся з Кавказу, розповів Т.Шевченку про найменші подробиці побути горців. Захоплений їхньою мужністю, палаючи гнівом не до тих, хто вбив його друга, а до хижих колонізаторів, які змусили де Бальмена воювати за імперські інтереси, Тарас Григорович написав поему "Кавказ", в якій піднімає питання про право на щастя всіх поневолених народів.

       Поема "Кавказ" не призначалася для друку, але поширювалася в рукописних списках. У час перебування на Україні Шевченка читав поему селянам. У грудні 1846р. поет передав твір через М.Савича, який їхав за кордон, А.Міцкевичу. Вперше поема опублікована за кордоном у збірці "Новые стихотворения Пушкина и Шевченки".

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆, зміст поезії :КАВКАЗ (1845) - ТАРАС ШЕВЧЕНКО (1814-1861) - ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКОГО РОМАНТИЗМУ - НОВА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА (ukrlit.net) .  Дайте усні відповіді на запитання:

-        Хто винен у смерті Якова де Бальмена?

-        Чому свій твір Т. Шевченко присвятив Якову де Бальмену?

Д/З:Знати зміст поеми,підготуватися до бесіди за твором.