04.03.2024

Посилання на урок     

Тема.«І мертвим, і живим, і ненародженим…». Критичний перегляд національної історії задля перспективи її  кращого майбутнього. Настроєві інтонації твору.

Мета уроку:Ознайомити учнів з віршем Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим…»;Дослідити, як автор використовує критичний перегляд національної історії для окреслення перспективи кращого майбутнього;Виховувати почуття патріотизму, національної самосвідомості, відповідальності за долю України;Розвивати навички аналізу тексту, критичного мислення, уміння висловлювати власні думки.

Очікувані результати:Учні зможуть:визначити, як Шевченко використовує критичний перегляд національної історії для окреслення перспективи кращого майбутнього;проаналізувати, які проблеми українського суспільства викриває поет;дати оцінку актуальним для сьогодення віршованим рядкам;порівняти погляди Шевченка на українську історію з власними;висловити власну думку про те, що потрібно зробити для кращого майбутнього України.

Слово вчителя.

«Переяславська осінь» Шевченка – так називають ті дивовижні продуктивні «труди і дні» нашого генія, коли з′явилося послання. Воно побудоване на внутрішній опозиції: з одного боку, поет дуже гостро , з усією силою сатиричного таланту картає земляків за їхні провини перед Україною, її народом, а з другого -  намагається  «по доброму» усовістити їх, звертається до їхніх гуманних і патріотичних почуттів з тим, щоб привернути увагу до служіння знедоленій Батьківщині.

 Йому відкрилася гірка правда  про становище тогочасної України, про ту частину суспільства, яку ми називаємо інтелігенцією, елітою, проводирями нації, про нашу історію. Шевченку не давали спокою сучасне і майбутнє свого народу, він активно шукав причини й шляхи подолання соціального і національного поневолення, то закликаючи всіх українців до згоди, то  застерігаючи суспільну верхівку від можливих катаклізмів, то впадаючи у відчай, і тоді єдиним виходом йому вбачалася боротьба.

   Послання «І мертвим, і живим...» було повчальним для України – на всі віки.

Поет звертався  до совісті своїх сучасників, нагадуючи про історичний живий ланцюг роду: прадіди – діди – батьки – сини – онуки – правнуки як конкретний ряд причин і наслідків, що призвели  українців до рабського становища. 

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,дайте усні відповіді на питання 👇:  

Перевірте себе:«І мертвим, і живим, і ненарожденним…» Т. Г. Шевченко (learningapps.org) 

 Д/З:Прочитайте поеми «Катерина», «Наймичка».