11.03.2024

Посилання на урок      

РМ № 3 (письмово). Романтичне втілення теми жіночої долі («Катерина»)

Мета уроку:Ознайомити учнів з романтичним втіленням теми жіночої долі на прикладі поеми Тараса Шевченка «Катерина».Розкрити особливості романтизму як літературного напрямку.Простежити, як у поемі «Катерина» розкриваються типові риси романтичного героя та романтичного конфлікту.Розвивати навички аналізу поетичного твору.Виховувати почуття поваги до жінки.

Очікувані результати:Учні зможуть:Визначити особливості романтизму як літературного напрямку.Визначити типові риси романтичного героя та романтичного конфлікту.Проаналізувати образ Катерини як романтичного героя.Визначити роль пейзажу в поемі.Виразно читати вірш.Висловити власні думки та почуття, викликані поемою.

Слово вчителя.

Тема жіночої недолі намітилась уже в ранній творчості Т. Шевченка, посіла одне з найважливіших місць у його «Кобзарі». Проросла вона з обставин особистого життя поета: злощасна доля матері-кріпачки, раннє сирітство, нужденні кріпацькі поневіряння самого Тараса, безталанне наймитування рідних сестер.

«Такого полум’яного культу материнства, — стверджував Максим Рильський, — такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знайти, мабуть, ні в одного з поетів світе. Нещасний в особистому житті. Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, в матері.

Жіноча доля для Т. Шевченка — передусім соціальна трагедія, всенародне лихо, породжене кріпацькою сваволею. Образ нещасної, закріпаченої жінки поет носив, «неначе цвяшок в серце вбитий». Цей зойк душі, крик зраненого серця вилився пекучим гнівом до панів-лиходіїв, які топтали жіночу гідність, плюндрували жіночу красу, розпинали материнську радість.

Український Кобзар прославив матір і материнство на весь світ, став ширим і великим заступником найбільш гнобленої серед гноблених жінки-трудівниці, яка в умовах кріпосницького лихоліття була позбавлена найвищого і найсвятішого права — материнського щастя. «Не знаю в літературі всесвітній поета, — писав Іван Франко, - котрий би так витривало, так гаряче і з цілою свідомістю промовляв в обороні, в обороні їх права на повне, чисте людське життя, котрий би таким могучим словом бичував усе те, що в’яже, деморалізує і тисне женщину. Не знаю в літературі всесвітній поета, котрий би представив такий високий і так щиро людський ідеал жінки-матері, як се вчинив Шевченко…»

Знедолена жінка-рабиня стала постійним супутником Шевченкової поетичної музи. Оповиту ніжною любов’ю і ласкою, він проніс її, страдницю, крізь усе своє творче життя, віддав їй величезну наснагу свого ліричного хисту, показав у різних поетичних проекціях, підніс до високих художніх узагальнень. Цей образ у творчості Т. Шевченка мав свою історію і пережив значну еволюцію.

Передісторія Шевченкових героїнь накреслилась уже в його ранніх баладах — «Причинна», «Тополя», «Утоплена». Жіночі постаті тут написані в романтичному плані, оповиті серпанком народної фантастики. У центрі ранніх балад Т. Шевченка — - сільська дівчина, яка прагне щастя.

Але шлях до нього пристрасно люблячих натур з народу — героїнь балад — важкий, а часто навіть згубний.

Уже в ранній творчості Кобзаря чітко помітна еволюція образу жінки-страдниці: тема нещасного дівочого кохання і зображення його трагічних наслідків глибше і ширше трактується в жанрі соціально-побутової поеми. Насичений соціальним змістом, сповнений живої плоті і крові образ жінки в поемі Т. Шевченка «Катерина» (18.38) переростає в образ знедоленої, вкритої безчестям матері-покритки.

Поема «Катерина» присвячена російському поетові В. А. Жуковському на пам’ять про 22 квітня 1838 року день викупу Т. Шевченка з кріпацтва. У цей день на квартирі професора Академії художеств К. Брюллова друзі вручили українському кріпакові «відпускну» — документ про волю. Через усе життя поет проніс вдячність до тих, хто вирвав його з кріпацької неволі. І однією з форм віддяки стала присвята «Катерина» В. А. Жуковському.

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇, напишіть міні-твір на тему  "Романтичне втілення теми жіночої долі (за твором «Катерина»)".

Д/З:Повторити вивчене,прикріпити міні-твір на перевірку.