08.04.2024

Тема.Юрій Винничук. «Місце для дракона». Роздуми про добро і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви

Мета:Ознайомити учнів з повістю-казкою «Місце для дракона».Розкрити авторський задум твору.Виховувати почуття добра, справедливості, вірності, готовності до самопожертви.

Очікувані результати:Учні знають:Зміст повісті-казки «Місце для дракона».Ідеї та мотиви твору.Образи героїв.Учні вміють:Аналізувати текст.Висловлювати власні думки та судження про прочитане.Аргументувати свою позицію.

Слово вчителя.

З РЕЦЕНЗІЇ І. ПАТРОНИК:

На відміну від легенд, повість-казка „Місце для дракона” написана більше казково. Одна із відмінних рис авторського стилю і таланту Винничука — вміння підбирати мову, наче одяг, для своїх творів: легенди, казки, магічного оповідання чи пригодницького роману. Якщо ви ще не знайомі — то перед Вами друг самітника Григорій — поет, мислитель і... дракон. Хоч часом він мріє стати метеликом та літати серед квіток. Знов добро і зло у Винничука помінялось масками — люди стали драконами, а Грицько-дракон більше людина, ніж самі люди. 

З РЕЦЕНЗІЇ О. ЖИЛИ, ВІЛЬНОГО ЖУРНАЛІСТА „ХАЙВЕЙ”:

У книзі Юрія Винничука „Місце для дракона” все перевертається з ніг на голову: дракон зовсім не лютий і кровожерливий хижак, що поїдає пишних молодиць, а добрий травоїдний мрійник та романтик. Тішиться метеликам, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери замість людських останків милують око доглянуті клумбочки мальв, а своє полум'яне дихання він спрямовує тільки вгору — щоб не нищити природу. А найцікавіше, що дракон, він же Грицько, пише вірші.

Лише одна річ залишається незмінною: у світі й досі діють „драконячі закони”. Традиції, мислить володар, у князівстві якого миролюбно живе дракон Грицько, зобов'язують будь-що вбити дракона. Тож князівські посланці скликають лицарів із усіх усюд, проте, зібравшись докупи, відважні лицарі... роз'їхались, адже „лютий хижак” й гадки не мав з кимось боротися, щоб бува не завдати нікому шкоди.

Ось така каламбурна зав'язка Винничукової повісті-казки. Далі, як за сценарієм, розпочинається підступна гра на людських, тобто на драконячих, емоціях: князь усе частіше навідується до свого буцімто друга дракона й розповідає про свої клопоти через нього. М'якосердий Грицько, він же „кровожерливий” дракон, погоджується битися з лицарями, щоб догодити князеві.

„Життя володаря не варте й одного рядка поета,— розпачливо промовляє Грицькові його наставник і вчитель, самотній старий пустельник.— Навіщо виховував у ньому розуміння краси й добра? Навіщо зробив з нього поета? Поети так тяжко помирають, і нема їм на цьому світі місця, бо вони нетутешні”.

Продовжуючи демонструвати весь парадокс того, що відбувається, автор укладає в уста дракона не менш парадоксальну прощальну молитву до Господа.

Дракон

Вірний, щирий (безкорисливий, чесний, доброзичливий, турботливий, чуйний,

привітний, довірливий, м’якосердий)

Захоплює, розмовляє, надихає( облагороджує, читає)

Не бажає нікому робити зла ( Навчає любити всіх навколо)

Добро (любов, життя, творча натура)

Пустельник

Мудрий, добрий (розумний)

Навчає, переконує, пояснює (співчуває, роздумує, розуміє)

Піклується про дракона Грицька (намагається переконати дракона в хибності його

рішення)

Мудрість (розум, наставник, учитель)

Князь

Байдужий, егоїстичний (жорстокий, безликий, підступний)

Втерся в довіру, не знаходить спокою (дотримується традицій, мучиться

Піклується про майбутнє своєї держави (Турбується про доньку та державу)

Зло (брехня, егоїст, обман, зрада, сіра душа)

Юрій Винничук у своїй повісті-казці “Місце для дракона” розглядає важливі теми, які залишаються актуальними завжди. Давайте розглянемо ці роздуми:

Твір Юрія Винничука залишається цікавим і актуальним, а його образи відкривають нові шари роздумів про життя та людську природу.

Джерело:https://ukrlit.net/lesson/8klas_1/59.html

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇,

перевірте себе:Місце для дракона. Юрій Винничук - Вікторина (wordwall.net) 

Д/З:Скласти асоціативний кущ "Самопожертва".Прикріпити на перевірку.