13.03.2024

Тема.Реалістично-побутове втілення теми жіночої долі в поемі «Наймичка».

Мета уроку:Ознайомити учнів з реалістично-побутовим втіленням теми жіночої долі в поемі Тараса Шевченка «Наймичка».Розкрити особливості реалізму як літературного напрямку.Простежити, як у поемі «Наймичка» розкриваються типові риси реалістичного твору.Розвивати навички аналізу поетичного твору.Виховувати почуття поваги до жінки.

Очікувані результати:Учні зможуть:Визначити особливості реалізму як літературного напрямку.Визначити типові риси реалістичного твору.Проаналізувати образ Ганни як реалістичного героя.Визначити роль пейзажу в поемі.Виразно читати вірш.Висловити власні думки та почуття, викликані поемою.

Слово вчителя.

Написана «Наймичка» у 1845 році. Цей твір присвячений трагічній долі жінки-покритки на Україні. Через сім років після написання «Катерини» Тарас Григорович знову повертається до цієї теми, але висловлює її вже в іншому емоційному ключі.

    Поет усвідомлює, що Бог може порятувати те суспільство, яке духовно зростає. Тому зростає, еволюціонує, удосконалюється жінка в поемі «Наймичка».

     Жіночі образи в поемах «Катерина» та «Наймичка» втілено по-різному: романтично- у поемі «Катерина» , реалістично-побутово –у «Наймичці».

Образ наймички трагічний. Трагізм її полягає в становищі жінки-покритки в тогочасному феодально-кріпосницькому суспільстві, але цей бік проблеми в поемі залишається поза сюжетом твору. Другий бік становища наймички, який робить її образ трагічним – це переживання героїні. Вона – поруч з сином, доглядає його, але повного материнського щастя не має. Ганна до самої смерті не зазнала материнського щастя. 


Робота над змістом поеми «Наймичка».👉Наймичка — Тарас Шевченко, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) 


Паспорт твору

Жанр: ліро – епічна, соціально – побутова поема з ознаками реалізму.

Тема: зображення важкої долі жінки - кріпачки,яка вимушена була все своє життя страждати й приховувати своє материнство.

Ідея: засудження тогочасних умов, у яких жінка відчувала себе соціально незахищено.

Герої: Ганна, Трохим, Настя, Марко,Катерина, їхні діти.

Композиція

Експозиція: перше знайомство з Ганною

У неділю рано – вранці

Поле вкрилося туманом;

У тумані, на могилі,

Як тополя, похилилась

Молодая молодиця.

Зав’язка: журба Насті з Трохимом: Всього надбали , та діточок у них бігма.

Розвиток дії: підкинуте  немовля  та поява наймички.

Кульмінація: Ганна перед смертю  відкриває синові  Маркові сокровенну таємницю свого життя.

Розв’язка: зомлів Марко.

Завдання на урок:опрацюйте навчальний матеріал ☝️,перегляньте відеоуроки👇,дайте усні відповіді на питання 👇: 

Д/З:Зробити характеристику Ганни,прикріпити на перевірку.