07.03.2024

Посилання на урок   

Тема.Проблема особистості в сучасному світі.

Мета:ознайомити учнів з творчістю Ніни Бічуї, з її твором “Шпага Славки Беркути”; усвідомити проблематику твору, його сюжет і композицію, ідейно-художні особливості; розвивати навички виразного читання, творчу уяву, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння робити висновки; сприяти вихованню критичного ставлення до власних вчинків, дій. 

Очікувані результати:Після уроку учні зможуть:розкривати основні сюжетні лінії твору;визначати проблематику повісті та особливості композиції;аналізувати художній текст;відповідати на запитання за змістом твору;усвідомлювати  взаємозв’язок людини і природи; висловлювати власне ставлення до проблем, порушених у творі.

Слово вчителя.

Художній світ Ніни Бічуї особливий, бо це духовний світ людини, де постійно ведеться боротьба між добром і злом, де творяться дива, які ніхто не помічає. Це світ дитинства.

Відома літературознавець Тетяна Качак писала: «Шпага Славка Беркути» – зразковий приклад актуальності майстерно написаного художнього тексту. Що робить створений майже півстоліття тому текст цікавим сучасним підліткам? Думаю, актуальність роману зумовлюють три основні фактори: герої, проблематика і авторський стиль».

Виявляється, і дорослі роблять інколи неприпустимі помилки. І це дуже боляче для дітей, які звикли бачити в них взірець для себе. А особливо коли ці дорослі — ваші рідні. І тоді втрачається ідеал, настає розчарування. Що робити? Як маленькій душі протистояти цій зневірі?

У повісті "Шпага Славка Беркути", Ніна Бічуя дітям було соромно за дорослих. Вони розчаровані. Юлько та Стефко навіть стали злими в ставленні до інших.

Яких же помилок припустилися дорослі, рідні наших героїв-підлітків? Наприклад:

1. Тато Юлька любить своє місто, захоплений його давньою історією, написав навіть книжку. Але в ній використав без дозволу чужі матеріали, відкриття, видаючи їх за свої знахідки.

2. Механік Комарин недостатньо добре оглянув літак перед польотом, і з ним трапилася авіакатастрофа. Загинув другий пілот, а батька Славка довго не могли розшукати. Комарин намагався знайти собі виправдання, уживав алкоголь.

3. Батько Стефка - не дбав про родину, пиячив, діти залишилися бездоглядні.

Усі ці помилки дуже сильно повпливали на формування характерів підлітків.

Проблеми  твору:

- батьки і діти, дорослішання  дітей;

- самотність  людини;

- відсутність  повноцінного спілкування  з  дорослими;

 - підлість  і  відкритість;

- добро і зло, жорстокість молоді, ставлення  до братів  менших – тварин;

- віра  у  свій талант;

- особистість і колектив, стосунки в  середовищі  дітей;

- самовдосконалення;

- відповідальність людини  за  свої вчинки;

- дружба в  житті  людини;

- призначення  людини  на  землі.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,дайте усну відповідь на питання 👇:   

- Чи тільки людських взаємин  стосуються проблеми, порушені у творі?

- Наскільки ця проблема є актуальною зараз?

- Чи завжди ви добре ставитеся до тварин?

- Що зрозуміли, прочитавши повість?

Д/З:Зробити паспорт твору,прикріпити на перевірку.