31.01.2024

Посилання на урок 

Тема.Проблема волі людини та можливостей її здобуття. Вічний тип шукача правди. 

Мета уроку:Формування знань учнів про проблему волі людини.Розкриття можливостей отримання волі людиною.Розгляд образу Остапа із твору М. Коцюбинського "Дорогою ціною" як вічного типу шукача правди.Розвиток критичного мислення, вміння аналізувати поступки героїв, робити висновки.Виховання почуття свободи, поваги до людської гідності.

Очікувані результати :Учні повинні знати:Основні аспекти проблеми волі людини.Можливості здобуття волі людиною.Образ Остапа із твору М. Коцюбинського "Дорогою ціною".Учні повинні вміти:Аналізувати поступки героїв, робити висновки.Висловлювати власні судження та аргументувати їх.

Учні повинні виховувати:Почуття свободи, поваги до людської гідності.

Слово вчителя.

М.Коцюбинський на основі глибокого вивчення життя кріпаків початку ХІХ століття та за допомогою творчої уяви написав захоплюючу повість «Дорогою ціною». У ній письменник показав протест проти кріпосництва. Усі події та герої правдиві, типові. Типовість у цьому творі виявляється в реалістичному змалюванні життєвих фактів і характерів кріпаків першої половини ХІХ століття, які письменник подав узагальнено.  Отже, зазирнемо в історію. Слово нашому історику.

Історична довідка. Початок ХІХ століття позначений небувалим зростанням антикріпосницької боротьби. Кріпаки й селяни, які століттями страждали від надзвичайних економічних та політичних утисків, починають піднімати голови, протестуючи проти існуючих умов життя. Антикріпосницькі протести селян виявлялися в різних формах. Кріпаки спалювали садиби гнобителів, псували знаряддя праці, вбивали панів, їхніх управителів, навіть виступали зі зброєю. Це була велика битва, яка наближувала скасування кріпацтва, що й сталося 1861 року.

Однією з форм протесту проти кріпаччини була втеча від пана. На початку ХІХ століття це явище набуло масового характеру. Так тільки в Київській губернії на березень 1816 року налічувалося 25 тисяч селян-утікачів. У результаті таких утеч у деяких селах кількість кріпаків зменшилась удвічі, а то й більше. Царський уряд уживав усіх заходів для розшуку втікачів та жорстоко їх карав. Їх били часто аж до смерті. А того, хто вижив, могли заслати ще й у Сибір. Тільки в 1822-1833 роках за втечу було заарештовано й вислано в Сибір 12 428 чоловік.

Незважаючи на те, що в основу повісті, яку ми розглядаємо, покладені реальні події, не слід забувати, що твір «Дорогою ціною» - художній, а значить, у ній є й доля вимислу письменника. Імена, думки, поведінка героїв, подробиці їх втечі придумані автором. У центрі його уваги  – зображення душевного стану героїв з його протиріччями, труднощами, показ динаміки характерів. Читання повісті  спонукає до роздумів, міркувань про такі життєві цінності, як мужність, воля, відданість, а разом з тим і кохання як прекрасне почуття, що окрилює, надихає. Знайомлячись із твором М.Коцюбинського, ми глибоко сприймаємо те, що відбувається  з героями, вболіваємо за їхню долю, радіємо, дізнавшись про чудесний порятунок. 

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,опрацюйте матеріал підручника на с.124-134,дайте усні відповіді на питання.

1. Про що мріяли герої повісті? Чи здобули вони омріяну волю?

2. Що ви розумієте під словом «воля»? 

3.Чи дозволяє воля робити все, що заманеться? 

Д/З:Складіть хмаринку слів до слова "воля".Прикріпіть на перевірку в ЕЩ.