08.02.2024

Посилання на урок  

Тема.Кохання Остапа і Соломії як центральний мотив у творі. Його непереможна сила, що рухає вчинками, поведінкою, вибором героїв. Романтичність, мужність і сила волі української жінки Соломії.

Мета: на основі сюжету твору розкрити тему кохання Остапа і Соломії як центрального мотиву, дослідити, як випробування гартують характер людини; навчати учнів аналізувати образи героїв (за складеним планом); формувати вміння аналізувати вчинки персонажів, добираючи матеріали з тексту; виховувати красу глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, необхідних для боротьби зі злом .

Очікувані результати:учні зможуть:Переказувати зміст повісті "Дорогою ціною".Визначити тему та ідею твору.Характеризувати образи Остапа та Соломії.Розкрити значення любові як центрального мотиву твору.Проаналізувати, як любов впливає на поступки, поведінку та вибір героїв.Висловити власні думки та почуття щодо прочитаного.

Слово вчителя.

М. Коцюбинський на основі глибокого вивчення життя кріпаків початку ХХ ст. за допомогою творчої уяви написав захоплююче оповідання «Дорогою ціною». В ньому письменник показав протест проти кріпосництва, який виявився у втечі кріпаків за Дунай у пошуках кращої долі. Події, імена, думки і поведінка героїв та подробиці їхньої втечі – вимисел письменника. Разом з тим усі події а герої правдиві, типові. Втілені вони в індивідуальних людських долях Соломії і Остапа – привабливих героїв, долі і кохання, яких проходять через весь твір як непереможна сила, що все рухає вперед. 

Звернімося  до  змісту повісті.

Якими  ж були  Остап  і  Соломія, ці  молоді  люди,  які  так   віддано  і  щиро  кохали?

Остап: а) мужній і бунтар;

б) ненавидів  панів;

в) щирий і добрий;

г) рішучій і винахідливий;

д) здатний до ризику;

е) терпеливий і волелюбний;

є) ніжний і чуйний у ставленні до Соломії;

ж) вірний у коханні;

з) працьовитий, любов до землі;

и) оптимістичний, життєлюбний.

Соломія: а) мужня і відважна;

б) вірна і самовіддана;

в) волелюбна і ненавидить  гнобителів;

г) любов до життя;

д) здатна на самопожертву;

е) щира і душевна;

є) оптимістична та енергійна.


Отже, ви помітили, що у Остапа і Соломії багато спільного. Мабуть тому їм так добре було разом, а їхнє почуття було таким щирим.

Можливо, почуття героїв Коцюбинського вам не до кінця зрозумілі, але у світовій літературі є приклади, коли справжнє почуття кохання переживають і ваші однолітки, саме воно допомагає закоханим долати усі перешкоди, і хоч і дорогою ціною, але здобувати перемогу. Тож, можемо зробити висновок, що кохання непереможне, воно виявляється сильнішим за смерть. 


Завдання на урок:перегляньте відеоурок,опрацюйте теоретичний матеріал 👆,дайте усні відповіді на питання:

Д/З:скласти сенкан до слова "кохання",прикріпити на перевірку в ЕЩ.Підготуватися до контрольної роботи.