29.02.2024

Посилання на урок    

Тема.Ніна Бічуя. «Слово – безкінечне наближення до істини». Шкільна повість про взаємини підлітків, їх дорослішання, місце батьків у вихованні дитини («Шпага Славка Беркути»). Особливості композиції твору.

Мета уроку.Навчальна:Ознайомити учнів з повістю Н. Бічуї «Шпага Славка Беркути».Розкрити тему твору – становлення особистості підлітка, його взаємини з однолітками та дорослими.З'ясувати роль художніх засобів у творі.Розвиваюча:Розвивати навички аналізу тексту, виразного читання, зв'язного мовлення.Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, вміння дружити, поважати старших.Виховна:Виховувати любов до України, почуття патріотизму.Формувати стійкість духу, віру в життя.

Очікувані результати:Учні знають зміст повісті «Шпага Славка Беркути».Учні розуміють проблеми, з якими стикаються підлітки.Учні вміють аналізувати текст, виразно читати, давати характеристику героям.Учні висловлюють власні думки та почуття щодо прочитаного.Учні виховані в дусі патріотизму, поваги до старших.

Слово вчителя.

Художній світ Ніни Бічуї особливий, бо це духовний світ людини, де постійно ведеться боротьба між добром і злом, де творяться дива, які ніхто не помічає. Це світ дитинства, у якому є все: дружба, кохання, суперечки.

Для того, щоб дізнатися  більше про цей світ, ми  дослідимо саму повість.

Прочитайте:Ніна Бічуя (нар. 1937 р.) - Українська література. 8 клас. Міщенко (uahistory.co) 


Тема: розповідь про міських підлітків, їхнє навчання, дозвілля і життя поза школою.

Ідея:  пошук  свого шляху у житті.

Основна думка: життя дуже складне і непередбачуване, але потрібно завжди чинити по совісті.

Жанр: психологічна повість.

Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії, тому частини композиції на початку змінені (зав`язка і експозиція).


Композиція: 

Сюжетні лінії: дружба-протистояння Славка і Юлька;  любовний трикутник Юлько – Лілі – Славко.

Місце, час дії: Львів, зима.

Повість починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії, тому частини композиції на початку змінені (зав`язка і експозиція).

Проблематика повісті:

– дорослішання дітей;

– самотність людини;

– відсутність повноцінного спілкування з дорослими;

– підлість і відкритість;

– жорстокість молоді, ставлення до братів менших – тварин;

– віра у свій талант;

– стосунки в середовищі дітей;

– самовдосконалення і самореалізація дитини;

– відповідальність людини за свої вчинки;

– дружба в житті людини;

– формування характеру підлітків.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки 👇,опрацюйте теоретичний матеріал 👆 ,дайте усну відповідь на питання 👇: 

 -Твір Н. Бічуї примусив мене замислитися над тим, що… 

Д/З:Зробити характеристику образу(на вибір):  Славка Беркути, Юлька Ващука, Стефка Вуса та Лілі Теслюк. Прикріпити на перевірку в ЕЩ.