08.02.2024

Посилання на урок 

Тема.РМ. Художній стиль: призначення, сфера використання, поширення, основні ознаки. Естетична функція мови в художньому творі .

Мета уроку:Ознайомити учнів з поняттям художнього стилю мови.Визначити основні ознаки художнього стилю.Розкрити призначення, сферу використання та поширення художнього стилю.Охарактеризувати естетичну функцію мови у художньому творі.Розвивати вміння аналізувати тексти художнього стилю.Виховувати естетичний смак, любов до прекрасного.

Очікувані результати:учні зможуть:Визначити поняття художнього стилю мови.Охарактеризувати основні ознаки художнього стилю.Визначити призначення, сферу використання та поширення художнього стилю.Розкрити естетичну функцію мови у художньому творі.Аналізувати тексти художнього стилю.Використовувати мовні засоби художнього стилю у власному мовленні.

Слово вчителя.

Художній стиль

Що таке художній стиль, легко зрозуміти з його визначення – це мова художніх творів. До них відносяться оповідання, повісті, романи, поезія. Метою цього стилю є вплив на думки, почуття читачів і слухачів за допомогою образів, створених авторами, а також виховання і розвиток почуття прекрасного.

Приклад художнього стилю – уривок з твору: “Не змовляючись, ми в один голос скрикнули:” Золота осінь!”Листя на деревах були жовтого кольору, але кожен з них мав свій відтінок.

Світло-жовті листочки на березах і помаранчеві на осиках.

Темно-жовті з коричневими цяточками на кленах і ще зелені на горобині. Це пізніше ми розглянули листя кожного дерева окремо, а зверху вони всі здавалися одним суцільним золотим килимом з химерними відтінками жовтого кольору».

Основними рисами художнього стилю є художньо-образотворчі засоби:

Мова художньої літератури

У 5 класі в шкільній програмі з’являється новий предмет-література. На ньому учні не просто читають, а аналізують твори авторів, знайомляться з основними поняттями художньої літератури і вчаться створювати свої Тексти. При роботі над власними творами теж використовується художній стиль.

Особливостями мови художньої літератури можна назвати те, що в ньому використовуються всі засоби національної мови, навіть елементи нелітературного.

В уривку з будь-якого художнього твору обов’язково використовуються діалоги, в яких можуть зустрічатися слова різної стилістичної забарвлення: розмовні, просторічні, терміни, застарілі слова та ін.тобто художній стиль легко допускає використання всіх інших.

Перед вами текст-опис з художньої літератури.

“Ця береза починає Осінь на лівому, скелястому березі… відкривається на ній смужка ледь видною жовтиною, і швидко-швидко, … від низу до верху вся береза зробиться ніби Свічка воскова”.

Поряд з художньо-образотворчими засобами тут є і авторські слова, і просторічні вирази. Цей уривок коротко демонструє особливості мови художньої літератури.

Що ми дізналися?

Художній стиль мови служить для створення художніх текстів. Основними ознаками є наявність образотворчих засобів. Мета – розвиток почуття прекрасного через вплив на думки і почуття.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,опрацюйте теоретичний матеріал підручника на с.162,вправу 414(Б)- виконати письмово.Прикріпити на перевірку в ЕЩ.   

Д/З: с.162-опрацювати статтю,впр.413-усно .

Повторення👆