03.05.2024

Тема.Олександр Ірванець «Маленька п’єса про зраду» Центральна тема - розгляд феномену зради, виявлення її природи на всіх рівнях: інтимних, дружніх стосунках, в певному соціальному середовищі, в суспільстві в цілому, в конкретному часі, за певних політичних умов і незалежно від них. 

Мета:Дослідити багатогранність феномену зради, зображеного в п'єсі Олександра Ірванця "Маленька п'єса про зраду".Проаналізувати зраду на різних рівнях: інтимних, дружніх стосунках, в певному соціальному середовищі, в суспільстві в цілому, в конкретному часі, за певних політичних умов і незалежно від них.Зрозуміти авторську позицію щодо зради та її вплив на життя героїв.Розвинути критичне мислення та навички аналізу літературного твору.Заохотити учнів до дискусії та обміну думками щодо прочитаного.

Очікувані результати:Учні зможуть:Описати сюжет п'єси "Маленька п'єса про зраду".Визначити різні типи зради, що зображені в п'єсі.Проаналізувати причини та наслідки зради для героїв.Зрозуміти авторську позицію щодо зради.Висловити власну думку щодо прочитаного,

Слово вчителя.

П'єса Олександра Ірванця "Маленька п'єса про зраду" виходить за рамки звичайної драми, пропонуючи глядачеві глибоке та багатогранне дослідження феномену зради. Ірванець майстерно розкриває цю тему на різних рівнях: від інтимних стосунків та дружби до зради соціальному середовищу, суспільству в цілому та навіть власним ідеалам.

Центральним образом п'єси є Она, молода жінка, прикута до інвалідного візка, яка стикається з зрадою з боку коханого чоловіка та найкращої подруги. Цей досвід стає для неї каталізатором, що змушує замислитися над природою зради, її мотивами та наслідками.

Ірванець не дає простих відповідей. Він зображує зраду не як чорно-біле явище, а як складний та суперечливий процес, що може мати різні причини та виправдання. Деякі персонажі зраджують з корисливих мотивів, інші – через слабкість, страх чи розчарування.

Важливою рисою п'єси є її історичний контекст. Дія відбувається в радянські часи, коли зрада ідеалам та системі вважалася тяжким злочином. Ірванець майстерно використовує цей контекст, щоб показати, як зрада може бути не лише особистою трагедією, але й мати політичні наслідки.

"Маленька п'єса про зраду" – це не просто драма про зраду. Це глибоке філософське роздуми про людську природу, про вірність та зраду, про сенс життя та про ціну свободи.

Ось декілька ключових моментів, які варто обговорити при вивченні п'єси:

 Аналіз драми «Маленька п’єса про зраду для однієї актриси» О. Ірванець

Дуже цікава невеличка драма, драма-антиутопія, як характеризують її критики. Читаючи її неоднозначні емоції переповнюють: спершу шкода головну героїню, потім шкода аж до мурашок, апогея наступає, коли Она дізнається про зраду...так шкода, коли ми розуміємо, що її коханий зрадник, саме через нього вона у інвалідному візку, здається, що можна далі передбачити розвиток дій (самогубство), а тут раз, і Она підіймається з візка та ще й ми розуміємо, що вона працє на якісь партію...непередбачений поворот.

Дія відбувається в умовному «сьогодні», невизначена країна і рік, але ми ніби розуміємо, що це розпад СРСР, оце порівняння з паріями і вказівка на те, що від того часу нічого не змінилося. Люди бідують, ми це бачемо з того, як живе сама Она, економить, дуже економить: «Ще лишилася у вас для мене заморочечка? Одна, маленька порційка… А підливка яка у вас до неї? Жучинка? Павучинка? Тарганівочка?»

Цікавим є те, що є кілька дійових осіб, але їхніх реплік нема, ми їх розуміємо тільки з відповідей Они, не виникає ніяких труднощів у сприйнятті, про що свідчить майстерність автора. Мова емоційна, експресивна, відчуваються почуття Они, велика кількість знаків питання, знаків оклику, засто зустрічається три крапки. Саме це нам демонструє повну картину подій і характеризує образ.

Якщо аналізувати систему образів, то можна сказати, що кожна дійова особа викликає певні почуття, має свої особливості, характерна. Она – старанна, відмінниця, усього досягла своїми силами, на початку драми, ще й мучениця, бідна, а уже у кінці до характеристик можна додати хитрість, підступність, лицемірство та неперевершені акторські дані. Про усіх інших (подругу й коханого) ми дізнаємося зі слів Они і сприймаємо, як правду, хоча уже аналзуючи, я маю сумніви, можливо, переповідаючи свою історію, вона десь і прибрехала. Образ подруги – Мона має впливового батька, усе їй дістається легше, але вона, на мою думку, відчуває себе нижчою від Они, бо повторює постійно за нею «І не тільки у школі, не тільки в науці – у всьому! Коли на першому курсі ми їздили до лісу, і я маленький букетик жумжини приколола собі на куртку, ти одразу ж зробила й собі це саме. Іще й в університет наступного дня з ним прийшла! А всі дивуються, кайфують – ах, ця Мона, ах, ця Моночка, який смак, яка фантазія! А це мій смак, і це моя фантазія!.. Коли я почала палити, ти також не забарилася. І не якусь іншу марку, а теж “Фільборо”! А потім я, одного разу, ми сиділи у кав’ярні, утрьох, ти мусиш пам’ятати, – тож я одного разу діставала сигарету з пачки, а вона була остання, ще й надламана. І я відірвала фільтр і викинула. І палила її так, без фільтру. А через хвилину ти дістала з сумочки пачку – і теж відщипнула фільтр і запалила сигарету. Я пила мепс без цукру – і ти пила мепс без цукру. Я гризла трик – і ти гризла трик. Ти крала в мене все – мої фасони, мої смаки, мої вирази, мій стиль життя!»

Коханий постає перед нами, як дуже розумний юнак, справедливий, чесний, порядний, вірний, але потім усе це розвінчується, коли ми дізнаємося про зраду, підставу коханої Они і про те, що вигіднішою для нього є Мона, перспектив більше. Виходить, що у одній невеличкій драмі так подається зміна, повна зміна характеристики образів.

У драмі простежується як зовнішній, так і внутрішній конфлікт. Зовнішній конфлікт – це зрада коханої людини. Можна зазначити, що коханий зраджує її двічі: вперше, коли радить, я думаю, що вмовляє її прикути себе наручниками до брами, а сам викликав поліцію, навіть не замислючись над тим, що ж буде з Оною. Вдруге він зраджує Ону з її подругою, бо таки, бувши, з моною у нього більше перспектив. Тут ще й переплітається оцей конфлікт між подругами. Внутрішній конфлікт – це протистояння двох політичних сил. Глибинний сенс внутрішнього конфлікту криється у назві твору. В "Маленькі й п’єсі про зраду для однієї актриси" йдеться про тотальну зраду – не лише кохання і дружби, але й ідеалів, і власного народу, який стає розмінною монетою у запеклій політичній боротьбі за владу.

Безумовно,цінність драми величезна, на емоційному рівні – це отримання задоволення від прочитання, неординарний, непередбачуваний (підтверджується поглядами друзів, яких я вмовила почитати) сжет, може пережити величезну кількість почуттів, від мутку до обурення. Пізнавальним є аналіз і порівняння ситуації з сьогоденням і те, як такі умови впливають на суспільство загалом і кожну людину окремо.

 

"Маленька п'єса про зраду" - це складна та багатогранна п'єса, яка не дає однозначних відповідей. Вона змушує глядача замислитися над важливими питаннями про людську природу та мораль.

🔴 Завдання на урок:

Літогляд:Віртуальні виставки Олександр Ірванець: поет, прозаїк, драматург 

Д/З:с.316-опрацювати статтю.

ПОВТОРЕННЯ: