19.03.2024

Тема.РМ. Замітка, репортаж. 

Мета:Ознайомити учнів з жанрами замітки та репортажу;Навчити учнів писати замітки та репортажі;Розвивати навички спостереження, аналізу та узагальнення інформації;Виховувати почуття відповідальності, чесність, об'єктивність.

Очікувані результати:Учні знають особливості жанрів замітки та репортажу;Вміють писати замітки та репортажі;Вміють збирати та обробляти інформацію;Вміють викладати думки чітко, лаконічно, грамотно;Виявляють почуття відповідальності, чесність, об'єктивність.

Слово вчителя.


Замітка – найпростіший жанр оперативного газетного повідомлення, властивістю якого є стислість у подачі новини.


Щоб написати замітку до газети, слід дотримуватися такого алгоритму.

1. Виділи факт, про який слід повідомити.

2. Обери тему, добери влучний заголовок.

3. Обдумай зміст замітки.

4. Дотримуйся послідовного викладення думок (наміть план, по якому будеш писати замітку).

5. Кожну нову думку починай писати з абзацу.

6. Уникай повторів, використовуй художні засоби.

7. Підпиши замітку.

8. Перевір написане.


Репортаж – жанр, що передбачає оперативну та яскраву розповідь про подію, ситуацію, явище. Види репортажу: звітний, проблемний, репортаж-роздум, репортаж-замальовка, репортаж-інтерв’ю.

Необхідно пам'ятати:


     Лінгвістичне спостереження :Репортаж:        Мелодії дарую вам піснями

     Під такою назвою відбулася святкова репрезентація нової книги відомого тернопільського композитора Ярослава Злонкевича.

     Він написав багато пісень на слова українських поетів. Залюбки працює із талановитими людьми. Каже, що музика створюється під конкретного виконавця: «Сьогодні, коли особисто знайомий із більшістю співаків, враховую їх тембр голосу, манеру виконання, особливості темпераменту».

     Це вже третя збірка пісень композитора, а ось диск із його творами, на жаль, ще не вийшов. Ярослав Злонкевич сподівається, що незабаром і на це знайдуться кошти.

    Вітаючи пана Ярослава, начальник управління культури й мистецтв облдержадміністрації Григорій Шергей зауважив, що цього вечора давно чекала тернопільська громада. Цей композитор — справжня людина-легенда.

     Член Національної спілки письменників України Богдан Мельничук, автор багатьох віршів, які композитор поклав на музику, зауважив, що головна ознака того, що видає на-гора пан Ярослав, — молодість. «Я думаю, що найкраще творчість цього композитора характеризує ось такий випадок. На одному із творчих вечорів, де був присутній Ярослав Злонкевич, до мене підійшла моя студентка та спитала, чи не міг би я її з ним познайомити. Я погодився. Після цього вона знову підійшла до мене й сказала: «Ніколи не подумала, що то він, адже його пісні такі молоді».

     Багато хто того вечора дякував композитору та вітав його. А найголовніше — лунали пісні цього талановитого тернополянина.

                                                                                                            (   І. ВІКОНСЬКА  «Вільне життя плюс», №101 (15213) від 17.12.2010 р.)

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆.С.187-190-опрацювати статтю,зробити конспект прочитаного.Впр.485,489-усно.


Д/З:с.190,впр.490-письмово.