19.01.2024

Тема. “Балада про соняшник”. Поетичний роздум про суть мистецтва, процес творчості Оригінальність образів. Майстерність верлібру. Використання символів (сонця, соняшника). «Балада роду» зі збірки «Балади буднів» - поєднання філософічних роздумів про загальнолюдські цінності із картинами буденними, приземленими за своїми зовнішніми ознаками, але значними за своєю глибинною суттю.


Мета уроку:Ознайомити учнів з баладами Івана Драча "Балада про соняшник" та "Балада роду".Розкрити особливості поетичного стилю Драча.Розвивати навички аналізу художнього твору.

Очікувані результати:учні повинні:Ознайомитися з баладами Івана Драча "Балада про соняшник" та "Балада роду".Розкрити особливості поетичного стилю Драча.Аналізувати балади.

"Балада про соняшник"

"Балада про соняшник" - це лірико-філософська балада, у якої автор роздумує про суть мистецтва, процес творчості.

Образ соняшника в баладі символізує художника, який прагне світла, істини, краси. Соняшник, як і митець, постійно обертається до сонця, до джерела світла та тепла. Драч у баладі зображує художника як людину, яка не боїться йти проти течії, яка готова боротися за свої ідеалі. Він наголошує на тому, що мистецтво має бути вільним, незалежним від будь-яких обмежень.

Оригінальність образів.

Образ соняшника в баладі є оригінальним та символічним. Він не є традиційним для української баладі, але органічно вписується у її контекст.

Майстерність верлібру.

Драч у баладі використовує верлібр, який дозволяє йому вільно висловлювати свої думки та почуття. Верлібр допомагає авторові створити образ митця як людини, яка не обмежена жодною формою.

Використання символів (сонця, соняшника).

У баладі використано два важливі символи: сонце та соняшник.Сонце символізує світло, істину, красу. Соняшник символізує художника, який прагне світла, до істини, до краси.

"Балада роду"

"Балада роду" - це філософська балада, у якої автор розмірковує про загальнолюдські цінності.У баладі йдеться про батьківщину як про основу суспільства. Драч наголошує на тому, що саме батьківщина дає людині сили і підтримку.Автор також розмірковує про те, що батьківщина є джерелом духовності, культури, традицій.

Поєднання філософських роздумів із картинами буденними.

У баладі Драча поєднуються філософські роздуми про загальнолюдські цінності із картинами буденними, приземленими за своїми зовнішніми ознаками, але значними за своєю глибинною суттю.Так, у баладі йдеться про такі буденні речі, як їжа, одяг.

Завдання на урок: перегляньте відеоуроки, опрацюйте матеріал підручника на с.213,дайте усні відповіді на питання:

Д/З:Зробити ідейно-художній аналіз балади «Балада роду» .