22.03.2024

Тема.Творення присвійних прикметників. Творення прикметникових форм від різних географічних назв. 

Мета:Ознайомити учнів з правилами творення присвійних прикметників та прикметникових форм від різних географічних назв;Навчити учнів правильно творити присвійні прикметники та прикметникові форми від географічних назв;Розвивати навички грамотного письма;Виховувати повагу до української мови.

Очікувані результати:Учні знають правила творення присвійних прикметників та прикметникових форм від географічних назв;Вміють правильно творити присвійні прикметники та прикметникові форми від географічних назв;Використовують присвійні прикметники та прикметникові форми від географічних назв у мовленні;Виявляють повагу до української мови.

Слово вчителя.

   Присвійні прикметники утворюються від назв людей і тварин.

     Від назв людей — іменників 2-ї відміни присвійні прикметники творяться за допомогою суфікса -ів-(-їв-), який чергується з -ов- або -ев-(-єв-):

а) якщо прикметник утворено від іменника твердої групи, то відбувається чергування -ів- (у закритому складі) — -ов- (у відкритому складі): дядько — дядьків, дядькового; дядькова; дядькове;

б) якщо прикметник утворено від іменника м’якої чи мішаної групи, то відбувається чергування -ів-(-їв-) — -ев-(-єв-): Андрій — Андріїв, Андрієвого; Андрієва; Андрієве; лікар — лікарів, лікаревого; лікарева; лікареве.


Особливості творення прикметникових форм від різних географічних назв.


* 1. Г, ж, з (дз) + -ськ (ий) → -зьк (ий): Париж - Паризький, Рига — ризький, Торез - Торезький

* 2. К, ц, ч + -ськ (ий) → -цьк (ий): Бахмач — бахмацький, Кременчук — кременчуцький, Ніцца — ніццький.

* 3. С, х, ш + -ськ (ий) → -ськ (ий): Волноваха – Волноваський, Черкаси — черкаський, Золотоноша — золотоноський (З правопису).


Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆,виконайте завдання:


 

Школяр, Юрій, Софійка, інженер, Надія, гуска, Марійка.


 

Цюрупинськ, Тамбов, Абхазія, Суец, Сіракузи, Сиваш, Острог.

Д/З:Виконати тести на платформі Мій+ за 22.03.2024.

ПОВТОРЕННЯ: