19.04.2024

Тема.Прийменник.Прийменник як службова частина мови. Прийменник як засіб зв’язку слів у словосполученні й реченні. 

Мета:Ознайомити учнів з поняттям про прийменник як службову частину мови.Вивчити морфологічні ознаки прийменника.Навчити розрізняти прийменники від інших службових та самостійних частин мови.Відпрацювати навички використання прийменників в усному та письмовому мовленні.

Очікувані результати:Учні знають:Визначення прийменника.Морфологічні ознаки прийменника.Роль прийменника в мові.Види прийменників за походженням.Розряди прийменників за значенням.Написання прийменників.Учні вміють:Визначити прийменник у реченні.Визначити морфологічні ознаки прийменника.Розрізняти прийменники від інших службових та самостійних частин мови.Правильно використовувати прийменники в усному та письмовому мовленні.

Слово вчителя.

Теорія:

Прийменник — службова незмінна частина мови, що виражає відношення між предметами, відношення дії та ознаки до предмета, залежність іменника, числівника, займенника від інших слів у реченні і разом з ними вказує на об’єкт дії, напрям, місце, час, причину, мету.

Приклад:

Ще в дитинстві я ходив у трави, в гомінливі трепетні ліси…(В. Симоненко).

Щоб запам’ятати, що таке прийменники (адже їх часто плутають із прикметниками, прислівниками за співзвучністю назви), варто розкласти слово: прийменник, тобто «при іменних» частинах мови.

Разом з відмінковими формами іменників, числівників, займенників прийменники можуть виражати:

 

Зверни увагу!

Прийменники виражають смислові відношення не самостійно, а в поєднанні з відмінковими закінченнями іменників, займенників або числівників; без цих слів прийменник не передає ніякого значення.

Морфологічні ознаки прийменника.

Незмінюване слово. Бере участь у творенні форм іменних частин мови.

Вживання прийменників з відмінковими формами інших слів.

Прийменник взаємодіє з усіма непрямими відмінками, наприклад:

Зверни увагу!

Прийменник може вживатися з формою одного, двох і навіть трьох відмінків.

Без прийменників вживається лише називний відмінок, місцевий відмінок завжди вживається з прийменниками; всі інші можуть бути як з прийменниками, так і без них.

Перейшовши за посиланням, ти можеш пригадати форми відмінків, які вживаються з прийменниками.

https://miyklas.com.ua/p/ukrainska-mova/6/imennik-43064/vidminki-imennikiv-45178/re-f28296ab-4bda-4e4c-990d-69d5b286d357

Групи прийменників за походженням 

Зверни увагу!

Потрібно розрізняти похідні прийменники та форми повнозначних слів (з прийменниками та без), від яких вони походять. Орієнтуватися потрібно на значення:

• Україна – чудовий край (іменник) – Край (прийменник) села вилася річечка.

• Навколо (прислівник) стояла тиша – Діти гралися навколо (прийменник) галявини.

Групи прийменників за будовою


Синтаксична роль прийменників

Прийменник як службова частина мови не є членом речення.

Роль члена речення він виконує лише у поєднанні з відмінковою формою іменника.

Приклад:

Вона схопила його за чуба.

За столом сиділо троє.

Джерела:1.Українська мова: підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / О.П. Глазова. — К.: Видавничий дім «Основа», 2016.2. Портал української мови http://pravila-uk-mova.com.ua/index/prijmennik/0-173. Ющук І.П. Практикум з правопису і граматики української мови.— К.: Освіта, 2012.— 270 с. 

Джерело:Прийменник як службова частина мови — урок. Українська мова, 7 клас. (miyklas.com.ua) 

Завдання на урок:Опрацюйте відеоуроки 👇,теоретичний матеріал 👆,на сторінці 183-184-вивчити правила,впр.413-виконайте усно.    

Перевірте себе:Прийменник - Вікторина (wordwall.net) 

Д/З:Виконати тести на платформі Мій+ за 19.04.2024.