31.01.2024

Посилання на урок  

Тема.Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця.   «Страшні слова, коли вони мовчать» - ліричний роздум про значення слова в житті людини, суть мистецтва.


Мета уроку:Ознайомити учнів з творчим шляхом Ліні Костенко, її громадянською позицією.Розкрити ідейно-художній зміст вірша «Страшні слова, коли вони мовчать».Розвивати навички аналізу ліричного твору.

Очікувані результати:Учні повинні:Знати основні відомості про творчий шлях Ліни Костенко, її громадянську позицію.Розуміти ідейно-художній зміст вірша «Страшні слова, коли вони мовчать».Аналізувати ліричний твір, виявляючи його ідейно-тематичний зміст, художні особливості.

Слово вчителя.

Серед імен сучасних українських літераторів ім`я Ліни Костенко сприймається по-особливому. Її життя стало синонімом унікальної творчої біографії, прикладом боротьби з тоталітарною системою, вивищенням над сірістю, примітивністю, пристосуванством. 

Ліна Костенко. Ця людина посідає виняткове місце в українській літературі останніх чотирьох десятиліть не завдяки радикальним творчим експериментам, не з огляду на зайняту політичну позицію чи «провокативний» стиль життя, а завдяки своїй сильній особистості, принциповому запереченню позиції пристосуванства, здатності мовчати в час, коли це мовчання означало відмову від спокус облаштувати своє життя ціною поступок. 

Народилася Ліна Костенко 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві, яке розташоване на правому березі Дніпра за 76 кілометрів від Києва.

Тільки шість років прожила тут майбутня поетеса, але воно назавжди залишилося в її пам'яті. Тут усе дихало історією. Над Ржищевом височіла Іван-гора. За часів Київської Русі тут було укріплення Іван-город, яке згадується в літописі за 1151 рік. Досі ще збереглися залишки земляного валу та оборонного рову. У 1240 році місто було знищено монголо-татарами. А неподалік, під селом Трипілля, археологи відкрили найдавніший п'ятитисячолітній пласт нашої культури. Багато вихідців із Ржищева брали участь у Національно-визвольній війні під керівництвом Б. Хмельницького. Про все це допитливій дівчинці розповідав її батько, добрий, мудрий чоловік.

Мабуть, аура героїчної старовини, якою був оповитий Ржищів, і сприяла вмінню слухати «голос віків».

Дослідник житті і творчості поетеси Іван Бокий зауважує: «Родинне виховання було звичайним за житейськими мірками, але «на рівні вічних партитур: як-не-як батько знав 12 мов, вільно почувався у всіх науках, тому чи не всі їх у школі викладав, і духовний досвід його та матері, їхній стоїцизм, загартований у пеклі випробувань, донька засвоювала, переплавляла в собі змалку». На формування характеру й світогляду мали великий вплив і родинні легенди.

Коли Ліні Костенко було 6 років, сім'я переїхала до Києва. Переїзд батьків у це місто ознаменувався й певними матеріальними випробуваннями, а згодом — і страшною сімейною драмою: Василя Костенка серед ночі забрав «чорний ворон», і потім довгих десять років ішли мамині листи в ГУЛАГ, і з нетерпінням чекалося відповіді. Назвали батька «ворогом народу». За те, що був українським інтелігентом, що багато знав і розумів.

В одному з інтерв'ю Л. Костенко розповіла: «Уперше обшукали мене в колисці. Точніше, це тоді робили обшук у мого батька й запитали, де він ховає свій компромат. Батько показав на дитячу колиску зі мною, немовлям, і відповів, що більше нічого, крім цього, у нього нема».

Страшний психологічний шрам наклала на душу Ліни Костенко й Друга світова війна, жахливі й «сумні біженські мандри».

Завдання на урок:ознайомтеся з поезією Страшні слова, коли вони мовчать — Ліна Костенко, читати повністю текст твору онлайн. УкрЛіб : Українська Бібліотека (ukrlib.com.ua) ,зробіть паспорт твору,прикріпіть на перевірку в ЕЩ.


Д/З:вивчити напам’ять поезію Ліни Костенко “Страшні слова, коли вони мовчать...”