20.12.2023

ЛРК. Письменники-земляки (презентація улюбленого твору). 

Мета.

Очікувані результати:учні повинні :

Слово вчителя.

Плахтін Іван Олексійович
(псевдонім Максим Голка)
(27.04.1907 – 19.02.1985)
прозаїк, драматург, журналіст

Іван Плахтін народився 27 квітня 1907 року в сім’ї робітника-залізничника на станції Дебальцеве Донецької залізниці. На третій день після народження Івана, його батько, Олексій Тимофійович, під час чергування трагічно загинув. Сім’я змушена була жити в бідності і нужді. Навчався він у грецькій школі станції Келерово (нині Донецької області), у Волновахівській та Маріупольській залізничних школах. Місяцями стояв в черзі на біржі праці, щоб отримати роботу. Юнак ходив на станцію, носив пасажирам валізи, жебракував. Пізніше працював на залізниці – стрілочником, башмачником, кондуктором.
У 1934 році закінчив літературний факультет Харківського університету, а згодом і аспірантуру при кафедрі української мови цього ж закладу. Працював журналістом у періодичних виданнях різних міст України, на редакційно-видавничій роботі, в радіокомітеті. З 1934 по 1941 рік він очолював партійну організацію Харківського відділення СПУ. У 1936 році був прийнятий у члени Спілки письменників СРСР.
Іван Плахтін – учасник Великої Вітчизняної війни. На фронті письменник був спецкором армійської газети, друкував нариси, фейлетони, гуморески, оповідання у збірниках, виступав на радіо. У 1941 році вийшли збірки оповідань «Партизани» і «Непереможний народ». Нагороджений орденом Червоної Зірки і медалями.
Після війни Іван Плахтін жив у Харкові в будинку «Слово». Працював відповідальним секретарем альманаху «Харків», у Держлітвидаві України.
У 1957 році Іван Олексійович перебрався до Херсона, де був головним редактором Херсонського книжково-газетного видавництва, завідувачем літературної частини Херсонського обласного музично-драматичного театру.
Іван Плахтін займався літературною творчістю ще з 1920 року. Він – автор оповідань, повістей, романів і п’єс, видав більше тридцяти власних творів, займався літературними перекладами.
Перше оповідання «На бахче» (1928) написав російською мовою і відіслав Максиму Горькому. Літературний дебют Івана Плахтіна відбувся в 1932 році, коли вийшла його перша книга «Юркова ідея», написана українською мовою. Писав переважно про життя робітників. У 1933 році – надрукував збірку «На колії», в 1934 – «Подарунок», «Комсомольці», в 1938 – «Залізничники». У тому ж році письменник береться працювати над повістю «Починається новий день». У 1955 – друкує «На одній станції».
У 1957 році Іван Плахтін вже в Херсоні приступає до повісті «Солдати їхали додому», яка вийшла у 1961 році. У творі є про Каховку: «Звуки пісні, неначе срібних струн, торкалися найглибших тайників його душі. Каховка! Скільки думок і почуттів завжди будить це хвилююче слово! В роки Вітчизняної війни й він воював за це місто...»
Враження воєнних літ відтворені у п’єсі «Не смійте затримувати!» (1955) та у фронтовому щоденнику «Дороги в безсмертя» (1978).
Іван Плахтін написав декілька одноактних і повнометражних п’єс, які прихильно зустріли, як критики, так і глядачі. Одноактна п’єса «Дайте тільки розвернутися» отримала третю премію на українському республіканському конкурсі в 1946 році. У тому ж році п’єса «Любов» була відзначена заохочувальною премією на Білоруському республіканському конкурсі. П'єса «Хуртовина» була поставлена колективом Дніпропетровського театру ім. Т. Г. Шевченка. Перекладена на російську мову, вона вийшла окремим виданням у Латвії, видрукувана в Україні в журналі «Прапор» за 1956 рік.
У 1966 році з’являється п’єса «Зорі південні». У цей же час Херсонський музично-драматичний театр ставить виставу «Таємниці святого ордена». У 1979 році на сцені обласного театру з’явилась музикальна комедія «Під зорями Таврійськими». Музику до неї написав херсонський композитор Олександр Рожко.
В останньому творі «Літа-дороги»  письменник розповідає історію свого життя і життя своїх сучасників, історію життя свого покоління.
Іван Олексійович Плахтін помер 19 лютого 1985 року в Херсоні.

Завдання на урок:перегляньте відеоуроки,зробіть презентацію улюбленого письменника-земляка та його твору,прикріпіть на перевірку в ЕЩ.

Д/З:Зробити паспорт твору "Казка про душу",прикріпити на перевірку.